Mokslas ir IT

2016.03.02 09:54

Į Žemę grįžo kosmose rekordą pasiekę astronautai

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2016.03.02 09:54

JAV astronautas Scottas Kelly ir Rusijos kosmonautas Michailas Kornijenka trečiadienį grįžo į Žemę po beveik metus trukusio darbo kosmose, o ši jų misija laikoma svarbiu eksperimentu, galinčiu tapti įžanga potencialiam pilotuojam skrydžiui į Marsą.

Kartu su jais į Žemę grįžo rusas Sergejus Volkovas, kurio misija buvo trumpesnė.

„Nusileidimas įvyko“, – patvirtino Rusijos kosminių skrydžių valdymo centras, kai kapsulė „Sojuz TMA-18M“ su trimis Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgulos nariais nutūpė į pietryčius nuo Džezkazgano miesto vidurio Kazachstane 4 val. 27 min. Grinvičo (6 val. 27 min. Lietuvos) laiku.

S. Kelly ir M. Kornijenka orbitoje praleido po 340 dienų, o S.Volkovas – ilgiau negu penkis mėnesius.

Per tą „vienerių metų misiją“ S. Kelly tapo ilgiausiai kosmose per vieną misiją išbuvusiu JAV astronautu, o M. Kornijenka dabar užima penktą vietą tarp Rusijos kosmonautų pagal savo misijos orbitoje trukmę.

Pernai kovo 27-ąją prasidėjusi šių dviejų TKS įgulos narių misija buvo ilgesnė negu bet kurio kito toje orbitinėje stotyje dirbusio astronauto. Ji laikoma labai svarbia galimybe ištirti ilgo buvimo kosmose poveikį žmogaus organizmui.

S. Kelly taip pat dalyvavo eksperimente, per kurį pokyčiai jo organizme bus palyginti su duomenimis apie jo brolį dvynį Marką, likusį Žemėje.

„Kosminiai skrydžiai yra visų didžiausias komandinis sportas, ir nepaprastai svarbu, kad visi dirbtume drauge, siekdami, kad tai, kas iš pažiūros neįmanoma, taptų įmanoma“, – sakė S. Kelly, pirmadienį perduodamas TKS įgulos vado pareigas kitam NASA astronautui Timui Koprai.

Dirbdamas orbitinėje stotyje S. Kelly paskelbė daugybę žinučių internete: jis kėlė stulbinamas nuotraukas į savo „Instagram“ paskyrą ir reguliariai rašė „Twitter“ žinutes beveik milijonui savo sekėjų. Per tą laiką jis nuskriejo kosmose apie 230 mln. kilometrų.

Daugeliui įsiminė šio praplikusio astronauto pokštas, kai amerikietis paskelbė trumpą vaizdo įrašą, kuriame jis matomas vilkintis gorilos kostiumą ir sklendžiantis per TKS patalpas, vydamasis vieną savo kolegą.

„Reikėjo šiek tiek humoro, kuris prablaškytų per metus kosmose, – rašė S. Kelly „Twitter“ žinutėje vasario 23-ąją, kai paskelbė tą vaizdo įrašą. – Laimėk arba keliauk namo. Manau, aš padarysiu ir viena, ir kita.“

Žvarbų rytą išlindęs iš nusileidusios kapsulės, S. Kelly palankstė ranką, sugniaužęs kumštį, ir parodė viršun iškeltus nykščius. Apsuptas fotografų, jis šypsojosi ir šnekučiavosi su gydytojais bei kitais sugrįžusius TKS narius pasitikusiais žmonėmis.

„Oras čia nuostabus, – sakė S. Kelly. – Nenutuokiu, ko jūs, vaikinai, visi čia sulėkėte.“

Kai kapsulė nusileido, abiem beveik metus kosmose išbuvusiems įgulos nariams buvo atlikti įvairūs medicinos patikrinimai. Prieš imantis planuoti skrydį į Marsą, kuris truktų dar ilgiau, NASA nori išsiaiškinti, kokių pokyčių organizme įvyksta per metus, praleistus nesvarumo sąlygomis.

Kitas ilgiausiai kosmose išbuvęs amerikietis dirbo orbitoje 125 dienas. Vis dėlto ilgos trukmės kosminių misijų srityje neginčijamai pirmauja Rusija: vienas šios šalies gydytojas 10-ojo dešimtmečio viduryje pasiekė pasaulio rekordą, išbuvęs kosmose 438 dienas.

Mokslininkai tikisi surengti daugiau metų trukmės misijų, ruošiantis pirmajai žmonių ekspedicijai į Marsą, kur gali įvykti 4-ame dešimtmetyje. Per tą skrydį į abi puses, kuris truktų apie pustrečių metų, didžiausiu iššūkiu taptų kosminė spinduliuotė, taip pat organizmo ir psichinė ištvermė.

Per pastarąją misiją S. Kelly „padėjo mums atlikti vieną didelį šuolį, ruošiantis įkelti koją į Marsą“, – sakoma NASA vadovo Charleso Boldeno pranešime.

„Tie iš mūsų, kas svajoja pasiųsti astronautus į tolimąjį kosmosą, dėkoja S. Kelly už jo pasiaukojimą ir yra sujaudinti, galėdami pasveikinti jį grįžusį namo“, – savo ruožtu sakė NASA planetų mokslo padalinio direktorius Jimas Greenas.

Scott Kelly Returns to Earth

After 340 days in space, astronaut Scott Kelly is back on Earth from his #YearInSpace mission. Landing was confirmed at 11:26 p.m. EST and the crew is safely on the ground in Kazakhstan: http://www.nasa.gov/station

Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on 2016 m. kovo 1 d.
Kelly_Montage_Final

Welcome home astronaut Scott Kelly! Your #YearInSpace helps ensure humans are “go” for deep space missions and our #JourneyToMars.

Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on 2016 m. kovo 1 d.