Mokslas ir IT

2020.12.02 10:46

JAV ekspertai: pirmiausia nuo COVID-19 reikėtų skiepyti sveikatos priežiūros darbuotojus ir slaugos namų gyventojus

ELTA2020.12.02 10:46

Pirmieji nuo COVID-19 turėtų būti paskiepyti sveikatos priežiūros darbuotojai ir ilgalaikės priežiūros įstaigų gyventojai. Tokią rekomendaciją pateikė JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) patariamasis komitetas.

Komitetas pirmojo vakcinacijos etapo rekomendacijas pateikė JAV valstijoms, kurios laukia Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtinimo, kad sukurtas vakcinas galima naudoti.

„Manau, kad mano balsas atspindi didžiausią naudą, mažiausia žalą, skatina teisingumą ir sumažina sveikatos srityje esančią nelygybę, atsižvelgiant į šios vakcinos paskirstymą“, – sakė Patariamojo imunizacijos praktikų komiteto pirmininkas Jose Romero.

Į šias dvi prioritetines grupes patenka apie 24 mln. amerikiečių. Būtent tiek JAV gyventojų tikimasi paskiepyti jau gruodį, jei „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos būtų patvirtintos, o bendrovės pagamintų žadėtas 40 mln. dozių.

Imunitetui nuo COVID-19 susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių. „Pfizer“ vakcina turi būti suleidžiama po trijų savaičių, „Moderna“ – po keturių.

CDC atstovė Sara Oliver teigė, kad po gruodžio institucijos tikisi sulaukti nuo 5 iki 10 mln. vakcinų dozių per savaitę.

Dauguma JAV valstijų mano, kad galės paskiepyti visus sveikatos priežiūros darbuotojus per tris savaites, tvirtino aukšto rango CDC mokslininkė Nancy Messonnier.

Jungtinėse Valstijose apie 40 proc. – 100 tūkst. – mirčių nuo COVID-19 sudarė būtent slaugos namų gyventojai. Iš viso šalies slaugos namuose gyvena apie 3 mln. žmonių.

Tuo metu sveikatos priežiūros darbuotojų JAV yra apie 21 mln. Į šią grupę patenka ligoninių, poliklinikų, slaugos įstaigų, vaistinių, greitosios medicinos pagalbos ir panašių įstaigų darbuotojai.

Komitetas nebalsavo dėl to, kas turėtų būti skiepijamas po pirmojo etapo, tačiau svarstoma prioritetą suteikti svarbiausių ūkio sektorių darbuotojams ir lėtinių ligų turintiems suaugusiems bei vyresniems nei 65 metų amžiaus senjorams.