Mokslas ir IT

2020.11.30 08:15

Neįtikėtina uoslė: koronavirusui aptikti pasitelkiama keturkojų pagalba

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.30 08:15

Kinologai Čekijoje dresuoja šunis, kad šie atskirtų koronavirusu užsikrėtusius žmones. Pasak specialistų, keturkojai tai gali padaryti, nes atskiria užsikrėtusiųjų skleidžiamą kvapą. Panašias išvadas skelbia ir mokslininkai Suomijoje, Vokietijoje bei Prancūzijoje.

Komanda – surask. Ir ryzenšnauceris vardu Lakis pasileidžia vykdyti dresuotojo užduoties – surasti koronaviruso mėginį. Užduočiai įvykdyti jam prireikia vos kelių sekundžių.

Lakis – tik vienas iš kelių Prahoje dresuojamų šunų, kurie pasak kinologų, gali užuosti koronavirusą, atskirti užsikrėtusio ir sveiko žmogaus kvapą.

Žinios. Su šunimi žaisdamas Joe Bidenas susižeidė koją

„Lakis turėjo padėti gelbėti žmones tarptautinėse operacijose, ieškoti jų po griuvėsiais. Jam puikiai sekasi aptikti žmones pagal kvapą“, – pasakoja kinologas Gustavas Hotovy.

Šunų dresavimas ir jų elgsenos tyrimai vyksta naudojant audinius, dalimi jų buvo paliesti užsikrėtę, dalimi – sveiki žmonės.

Mėginiai tyrimui surenkami vienoje Prahos ligoninių. Vienas audinys įkišamas už dalyvio kaukės, kitas laikomas prie krūtinės. Toks rinkinys vėliau keliauja pas kinologus. Medikai pabrėžia, kad šunys taip pat gali užuosti kitomis ligomis, pavyzdžiui, maliarija sergančius žmones.

„Šunų uoslė yra nuostabi. Jie gali aptikti daugybę ligų. Atrodo, kad COVID-19 yra viena jų“, – tikina gydytoja Petra Holečková.

Nors šunis Prahos kinologai užuosti koronavirusą dresuoja jau maždaug pusę metų, o dalis keturkojų tą daro tiksliai, kinologai sako, kad reikia tolimesnių tyrimų.

„Ruošiamės pradėti pirmąjį tyrimų etapą, dresuoti nemažai šunų ir patikrinti jų gebėjimus, kad žinotume, ką jie gali. Turime išsiaiškinti, kiek patikimi yra šunys, kai reikia atskirti koronaviruso kvapą ir kaip tai veikia aplinkybės“, – pabrėžia kinologas.

Panašius šunų gebėjimus yra užfiksavę ir mokslininkai Suomijoje, ten keturkojai dalyvauja ir bandomojoje programoje oro uoste. Teigiamus tyrimų rezultatus skelbia ir mokslininkai Vokietijoje bei Prancūzijoje, šunys, pasak jų, geba atskirti užsikrėtusiojo prakaito ar šlapimo kvapą.

Be to, per tokį greitą patikrinimą, šunys gali atskirti ir sergančiuosius besimptome forma arba tuos, kuriems simptomai dar nepasireiškė. Tiesa, šunys koronaviruso diagnozei kol kas pasitelkiami retai, esą reikia daugiau tyrimų.