Mokslas ir IT

2020.11.29 19:43

Netrukus tapsime itin reto, net 800 metų nematyto planetų išsidėstymo liudininkais

LRT.lt2020.11.29 19:43

Kalėdų laikotarpiu žvaigždžių stebėtojų laukia ypatinga dovana, nes Jupiteris ir Saturnas priartės vienas prie kito naktiniame Žemės danguje labiau nei bet kada per pastaruosius 800 metų. Susimontuokite teleskopą, tikėkitės giedros nakties ir pasiruoškite, ragina „Science Alert“.

Jupiteris ir Saturnas vienas link kito juda jau nuo vasaros, tačiau gruodžio 16-25 dienomis juos skirs tik 1/5 pilnaties skersmens.

Nors pačios planetos fiziškai nebus arti viena kitos, kiekvienam, žvelgiančiam į naktinį dangų, jos atrodys kaip vienas ryškios šviesos taškas.

„Šių planetų išsirikiavimas viena linija yra gana retas reiškinys, vykstantis maždaug kartą per 20 metų, tačiau tai, ką mes turėsime galimybę stebėti, yra itin retas dalykas, nes planetos atrodys labai arti viena kitos“, – sako Rice universiteto astronomas Patrickas Hartiganas.

Norėdami užsitikrinti geriausią šio įspūdingo šou vaizdą, turėtumėte atsidurti kur nors netoli pusiaujo, tačiau jei dangus bus giedras, planetų išsidėstymas turėtų būti matomas praktiškas iš bet kurio Žemės kampelio.

Pasak astronomų, planetų pora kiekvieną vakarą maždaug valandą po saulėlydžio pasirodys naktiniame danguje. Jei tikitės patys jas pamatyti, turėtumėte nukreipti savo teleskopą į vakarinį dangų.

Nors toks planetų išsidėstymas paskutinį kartą užfiksuotas viduramžiais, jis turėtų palyginti greitai – 2080 m. kovą – vėl pasikartoti. O po to Jupiteris su Saturnu taip glaudžiai nesuartės iki pat 2400 m.

Kai susiduriame su tokiais laiko intervalais, visada verta žinoti, kas vyksta aplink Saulės sistemą, – juk nenorime praleisti ko nors įspūdingo.