Mokslas ir IT

2020.11.26 21:33

Ilgai laukta vakcina sukurta, tačiau Lietuvos laukia logistinis košmaras

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.11.26 21:33

Gamintojams ruošiantis išleisti į rinką vakciną nuo koronaviruso, Lietuvos laukia didelis logistinis iššūkis, organizuojant vakcinų nuo COVID-19 įsivežimą. Dalis skiepų turi būti laikomi prie 70 laipsnių temperatūros žemiau nulio. Tam reikia specialios įrangos, kurios Lietuva dar neturi. Gamintojai vakciną atgabens tik iki pagrindinio sandėlio.

Logistinis košmaras. Taip pasaulio spauda vadina naują iššūkį – laiku ir sėkmingai pervežti COVID-19 skiepus. Lietuva tam taip pat ruošiasi, tačiau tinkamų šaldytuvų ir kitos įrangos dar neturi. Tiek valdininkai, tiek verslas sutinka, kad logistika bus didžiausias iššūkis. Štai „Pfizer“ kompanijos vakcinas galima laikyti ir gabenti tik prie 70 laipsnių temperatūros žemiau nulio.


Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas Gytis Andrulionis LRT RADIJUI tvirtina, kad tokia ultra žema vakcinos laikymo ir gabenimo temperatūra yra labai didelis iššūkis. „Pradedant nuo gamybos, logistikos, nuo gydymo įstaigų pasiruošimo, nuo pacientų srautų sureguliavimo. Tuos duomenis turime platesnius, labai detalius, tačiau ne viską galime viešinti“, – sako VVKT vadovas.

Tačiau vieša jau tai, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau paskelbė konkursą pirkti specialius šaldiklius. SAM parengė gyventojų vakcinacijos priemonių planą. Pirmą šio plano užduotį – vakcinos atgabenimą į Lietuvą ir jos tinkamą sandėliavimą – pavesta įgyvendinti Ekstremalių sveikatai situacijų centrui.

Vakcinų sandėliavimui, užtikrinant itin žemos temperatūros palaikymą, pradėta šaldiklių pirkimo procedūra. Lietuva perka vakcinas kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis. Išankstinės sutartys jau yra sudarytos su penkiomis farmacijos kompanijomis, kurios baigia klinikinius bandymus ir artimiausiais mėnesiais gali pateikti savo vakcinas registracijai. Lietuva siekia įsigyti 70-iai procentų gyventojų paskiepyti reikalingą vakcinų kiekį.

Kompanija prisiima visišką atsakomybę tik už pristatymą iki mūsų nacionalinio sandėlio. O tada jau valstybės vidaus reikalas yra, kokioje ligoninėje, kokioms pacientų grupėms ta vakcina bus skirta ir vartojama.

Tačiau vakcinų gamintojai yra atsakingi tik už vakcinų pristatymą iki pagrindinio Lietuvos sandėlio. „Sutartys, kurios su kompanija yra pasirašytos, ten yra įsipareigojama, kad kompanija prisiima visišką atsakomybę tik už pristatymą iki mūsų nacionalinio sandėlio. O tada jau valstybės vidaus reikalas yra, kokioje ligoninėje, kokioms pacientų grupėms ta vakcina bus skirta ir vartojama, – tikina G. Andrulionis. – Iš principo kompanija suinteresuota tuo, kad į Lietuvą vakcinos sėkmingai atvyktų ir pasiektų pacientą.“

Skiepų gamintojai Lietuvai pateikė detalias instrukcijas, kaip elgtis su vakcinomis. Instrukcijų sąrašas – ne trumpas. „Kompanijos yra pateikusios labai detalias instrukcijas, kaip su ta vakcina reikės elgtis: kiek išėmus iš šaldiklio ji bus gyvybinga, kiek kartų reikės keisti sausą ledą, kada reikės įdėti į šaldytuvą ir panašiai, – kelias rekomendacijas įvardina G. Andrulionis. – Pirmą kartą su tokia temperatūra bus susiduriama. Be abejo tai bus iššūkis.“

Vaistų kontrolės tarnybos vadovas neabejoja, kad iššūkis bus ir apsirūpinti pačiais šaldikliais. „Vertinama, kokie šaldikliai šiuo metu yra mūsų valstybėje, atskirose gydymo įstaigose, kokius reiktų pirkti ar išsinuomoti“, – sako G. Andrulionis.

Europoje didžiausių priekabų ir puspriekabių gamintojo „Schmitz Cargobull Baltic“ atstovas Lietuvoje Raimundas Petrauskas sako, kad 70 laipsnių temperatūros užtikrinimas vežėjams taip pat bus didelis iššūkis. „Mūsų gaminamos transporto priemonės gali vežti produktus iki minus 20 laipsnių, – teigia jis. – Tada jau reikalingos specialios dėžės. Tokių rinkoje yra, tačiau pačioje Lietuvoje jų nėra dideli kiekiai.“

Anot įmonės vadovo, vakcinų sandėliavimas prie tinkamos temperatūros čia taip pat bus ne mažiau svarbus. „Dabar visi tik kalbame, kad bus ta vakcina, tačiau nekalbame, ką reikės daryti tą vakciną atvežus – kur ją padėsime, kur ir kaip ją sandėliuosime?, – klausia R. Petrauskas. – Iššūkis tikrai bus didžiulis, nes aukštas temperatūras užtikrinti yra labai sunku. Žinome tai iš savo patirties.“

Raimundas Petrauskas taip pat teigia, kad šaldymo įrangos paklausa tiek Lietuvoje, tiek ir visoje Europoje dabar sparčiai auga – užsakymų jau yra ilgam į priekį.

Apie visa tai išsamiau – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.