Mokslas ir IT

2020.11.25 23:05

Teisininkė apie privalomus skiepus nuo COVID-19: realu, bet turi būti aiškiai nustatyta įstatymais

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.11.25 23:05

Ar vyriausybės ar konkrečios įmonės galėtų reikalauti privalomo pasiskiepijimo nuo COVID-19, vos tik jos bus patvirtintos? Apie tokį sprendimą jau paskelbė Australijos nacionalinis oro vežėjas.

Advokatų kontoros „Walless“ teisininkė Guoda Šileikytė sako – labai svarbu, kuo tokie sprendimai yra grindžiami. Pasak jos, paprastai tokios prievolės įtvirtinamos šalių susitarimais, taip pat būna Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos, kaip kad, pavyzdžiui, skiepijantis nuo geltonojo drugio ligos.

Australijos sprendimas kol kas grindžiamas tik pačios Australijos Vyriausybės teisės aktais. Ar galėtų Lietuva vienašališkai priimti tokį sprendimą? Kalbėdama apie Lietuvos situaciją, teisininkė pažymi, kad mūsų šalies Konstitucija aiškiai apibrėžia, jog žmonės negali būti diskriminuojami, taip pat yra nuostata, kad užtikrinamas fizinis ir psichologinis neliečiamumas, tad be žmogaus sutikimo fizinė intervencija nėra galima.

G. Šileikytė teigia, kad priverstinis skiepijimas taip pat gali reikšti ribojimą, bet tam tikrais atvejais žmogaus teisė gali būti ribojama, apeliuojant į visuomenės saugumą, sveikatą. Tokia, pasak jos, yra Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika.

Teisininkė apie privalomą skiepijimą nuo COVID-19: reikalavimas turi būti aiškiai apspręstas įstatymiškai

„Žvelgiant iš Europos Žmogaus Teisių Teismo perspektyvos – tam tikromis situacijomis priverstini skiepai gali būti, tačiau tai turi būti aiškiai nustatyta įstatymais, įvertinus tiek apribojimus žmogaus teisėms ir laisvėms, tiek, kaip jos tokiais atvejais galėtų būti ginamos“, – sako teisininkė.

Kalbėdama apie darbdavių galimą norą įpareigoti darbuotojus skiepytis nuo COVID-19, G. Šileikytė teigia, kad darbdaviai turi pareigą užtikrinti saugią darbovietę, tačiau turi būti pusiausvyra tarp pareigų ir teisių. Be to, būtina remtis ir šalies teisės aktais.

„Jei darbdavys pats savo noru nustatytų tokį reikalavimą žmonėms, grįžtantiems iš nuotolinio darbo ar naujai priimamiems žmonėms, tai, galima sakyti, reikštų asmenų diskriminavimą. <...> Darbdavius nebent galima skatinti, kad jie su darbuotojais kalbėtų apie vakcinavimo teigiamas puses, sudarytų sąlygas skiepytis“ – sako ji.

LRT.lt primena, kad Australijos nacionalinis oro vežėjas „Qantas“ iš ketinančių keliauti tarptautiniais reisais reikalaus pažymos, liudijančios, kad potencialus keleivis buvo paskiepytas nuo COVID-19. Apie tai paskelbė „CNN Travel“. Oro linijų vadovas teigia, kad „Quantas“ svarsto galimybę pakeisti paslaugų teikimo sąlygas, įtraukiant „prašymą keleiviams būti pasiskiepijus prieš sėdant į lėktuvą“.