Mokslas ir IT

2020.11.26 16:23

Mokslininkai teigia, kad užbaigti pandemiją galima per 6 savaites: reikia masinio testavimo

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2020.11.26 16:23

Masinis greitasis COVID-19 testavimas, ypač tų žmonių, kurie nejaučia infekcijos simptomų, galėtų užbaigti pandemiją per šešias savaites, teigia naują tyrimą atlikę mokslininkai. Masiškai savo populiaciją testuoti ėmėsi Slovakija, tai planuoja atlikti ir kai kurios kitos Europos šalys, tačiau mokslininkė Aurelija Žvirblienė sako, kad Lietuvoje toks metodas – sunkiai įgyvendinamas.

Lapkričio 20 dieną Harvardo TH Chan visuomenės sveikatos mokyklos ir Kolorado Boulderio universiteto mokslininkų atliktas tyrimas buvo publikuotas recenzuojamame mokslo žurnale „Science Advances“. Remiantis juo, greitieji testai, nors ir mažiau patikimi, leistų visuomenės sveikatos specialistams imtis tikslinių intervencijų vietoje karantino valstybiniu lygmeniu. Tačiau testavimas turėtų būti masinis.

Greitieji testai kainuoja nedaug ir gali suteikti rezultatus per keletą minučių, ne taip kaip PGR molekuliniai testai, kurių atsakymą gauti gali užtrukti iki paros, priklausomai nuo laboratorijos. Tyrėjai teigė, kad per savaitę būtų ištirti maždaug pusė JAV gyventojų, įskaitant ir gavusius teigiamus rezultatus bei besilaikančius izoliacijos, poveikis būtų milžiniškas.

Pasak tyrimo, paremto matematiniu modeliavimu, kas tris dienas greitaisiais testais patikrinus tris ketvirtadalius miesto populiacijos, užsikrėtusiųjų skaičių būtų galima sumažinti 88 proc. To pakaktų, kad pandemija būtų įveikta per 6 savaites.

Lietuvoje toks testavimas sunkiai įmanomas

Vilniaus universiteto imunologė, mokslininkė Aurelija Žvirblienė teigė, kad svarstant apie masinį visų žmonių testavimą greitaisiais testais, reikėtų pirmiausia pažiūrėti, kokius rezultatus tokiu metodu pasiekė Slovakija, kuri vienintelė taip ir padarė – per du savaitgalius ištyrė visą šalies populiaciją.

„Nežinau, ar Lietuvoje tai būtų įmanoma. Protrūkio zonose, pavyzdžiui, Raseiniuose, žmonėms primygtinai buvo siūloma testuotis, tačiau niekas nėjo“, – LRT.lt sakė profesorė.

Pasak A. Žvirblienės, masiniam visos šalies testavimui reikia įgyvendinti daug veiksnių – būtinas ne tik atitinkamas testų kiekis, bet ir visa infrastruktūra, kad žmonės ateitų išsitirti.

„Reikėtų mobilizuoti daug specialistų, kurie testuoja, o pačių testų kaina nebūtų kosminė, nes greitieji testai nėra brangūs – vienas testas kainuoja apie 5 eurus“, – dėstė imunologė.

A. Žvirblienės manymu, masinis testavimas išties padėtų įveikti pandemiją, tačiau sąlygų yra ir daugiau. Pirmiausia, reikia atsakyti į klausimą, ar įmanoma visus žmones priversti pasidaryti testą.

„Kitas dalykas, reikalinga infrastruktūra, į tai įeina ne tik testų kaina, tai būtų labai sudėtingas tyrimas. Reikėtų pasižiūrėti, kaip Slovakija tai padarė. Tai turi būti atliekama per mobiliuosius punktus, arti žmogaus, kad jam nereikėtų kažkur važiuoti, nes tikrai niekas nevažiuos testo pasidaryti. Turi būti vos ne prie slenksčio, kad testą pasidarytų“, – aiškino mokslininkė.

Anot jos, svarbu ir numatyti tolimesnius veiksmus – ko bus imamasi po to, kai visi žmonės bus ištestuoti. Vien tik pats testavimas pandemijos nesustabdys, o teigiamą atsakymą gavę žmonės turėtų izoliuotis. Specialistams šiuo metu nerimą kelia Seimo narių rodomas pavyzdys žmonėms.

„Kai kurių Seimo narių elgesys kelia specialistų pasibaisėjimą. Seimas šiuo metu identifikuotas kaip infekcijos židinys, todėl epidemiologų žodis čia turi būti lemiamas. Mes kalbame apie visuomenę, kuri solidariai turi laikytis taisyklių, jeigu norime suvaldyti pandemiją. Tačiau atsiranda grupė žmonių, kuri sako, kad jiems šios taisyklės negalioja. Tai kokia žinutė transliuojama visuomenei? Todėl kalbant apie pandemijos suvaldymą, kas iš to, kad bus visi ištestuoti, tačiau atsiras grupė žmonių, kuri sakys, kad šios taisyklės jiems negalioja. Taip išeina, kad Lietuvai turi būti siūlomi atskiri scenarijai“, – tikino A. Žvirblienė.

Reikėjo didžiulių pajėgų

Slovakijos masinio testavimo programa sutraukė visos Europos dėmesį – iki šiol šalys diskutuoja, ar testavimas yra geriausias būdas kovoti su koronavirusu. Pasirodo, kad pastangų į tai reikėjo įdėti išties daug.

Kaip rašo „The Guardian“, Slovakijoje kariuomenė vykdė visos šios programos logistiką – tam prireikė 5000 komandų po 8 žmones, dirbančius per visą savaitgalį, o kartu su jais dirbo ir karo bei civiliai medikai, atlikę testus. Beje, reikėjo mobilizuoti ne tik visos šalies pajėgumus – į pagalbą atskubėjo ir gydytojai iš Vengrijos bei Austrijos.

Per vieną savaitgalį buvo ištestuoti 3,6 milijonai žmonių iš 5,4 milijonų Slovakijos populiacijos. Iki šiol tai yra didžiausios apimties visuotinis testavimas. Iš visų testą atlikusių žmonių šiek tiek daugiau nei 1 proc. gavo teigiamą rezultatą – 38 359 žmonės. Testavimui buvo naudojami Pietų Korėjos greitieji antigenų testai, rezultatą duodantys per pusvalandį.

Gyventojų buvo paprašyta konkrečiu laiku ateiti į testavimo vietą, tikslus laikas buvo nustatytas abėcėline tvarka pagal pavardę. Tiesa, Slovakijos gynybos ministro pavaduotojas Marianas Majeris pripažino, kad tokia tvarka ne visai suveikė, nes atsirasdavo momentų, kai nusidriekdavo ilgos eilės.

Pasak „The Guardian“, testą atlikti privalėjo ne visi – šios atsakomybės išvengė vaikai iki 10 metų, žmonės, kurių amžius didesnis nei 65 metai bei esantys sunkios medicininės būklės, dėl kurios jiems testą atlikti nerekomenduojama.

Atsižvelgusios į Slovakijos pavyzdį, apie masinį populiacijos testavimą jau svarsto ir kitos šalys, tarp jų ir Vokietija, Austrija, Italija.

Mokslininkų atliktą tyrimą galite rasti čia.

Populiariausi