Mokslas ir IT

2020.11.21 12:37

Nauji tyrimai rodo, kad vidutinė žmonių kūno temperatūra krenta

LRT.lt2020.11.21 12:37

Atrodo, kad metams bėgant Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės gyventojai po truputį vėsta ir jų temperatūra vis dažniau nebesiekia įprastos normalios kūno temperatūros ribos – 37 °C, rašo „Science Alert“.

Nauji pakankamai atsiskyrėliškai Bolivijoje gyvenančių čimanų genties atstovų tyrimai rodo, kad ši tendencija nėra atsitiktinumas ar gero gyvenimo pasekmė. Atrodo, kad ji būdinga net atokiems mažai urbanizuotiems atogrąžų regionams, kur sveikatos priežiūra yra minimali, o infekcijos plačiai paplitusios.

Kai 2002 m. antropologai pirmą kartą pradėjo tirti čimanus, vidutinė suaugusių žmonių kūno temperatūra siekė 37 °C – kitaip tariant, buvo tokia, kokia Europoje fiksuota prieš du šimtus metų.

Vos per šešiolika metų šis rodiklis nukrito iki 36,5 °C (36,53 °C moterims ir 36,57 °C vyrams), o tai reiškia, kad kasmet šios genties atstovų kūno temperatūra sumažėja net 0,03 °C.

Tyrimo rezultatai yra pakankamai aukšto patikimumo lygio. Analizė pagrįsta didele 5,5 tūkst. suaugusiųjų imtimi ir maždaug 18 tūkst. ilgalaikių stebėjimų, atsižvelgiant į daugybę kitų veiksnių, galinčių turėti įtakos žmogaus kūno temperatūrai.

Kad ir kaip tyrėjai dėliojo gautus rezultatus, net ir analizuojant visiškai sveikus suaugusiuosius, temperatūros kritimas buvo akivaizdus.

Nepaisant to, kad šis tyrimas buvo atliktas mažas pajamas gaunančioje bendruomenėje, jo išvados iš esmės sutampa su naujausiu JAV atliktu tyrimu, kurio metu nustatyta, kad „pasiturinčiose šalyse gyvenančių žmonių kūno temperatūra šiuo metu yra 1,6 proc. žemesnė [36,4 ° C] nei laikotarpiu iki pramonės revoliucijos“.

Čimanų gentyje dirbusiems antropologams pavyko įsigilinti į daugiau detalių. Tyrėjai turėjo prieigą prie kiekvieno tiriamojo klinikinių diagnozių ir infekcijų bei uždegimų žymenų, o tai reiškia, kad jie galėjo išanalizuoti daugybę skirtingų veiksnių.

Viena iš pagrindinių hipotezių šiuo metu yra tai, kad pagerėjus higienai, atsiradus galimybei naudotis švariu vandeniu, gauti vaistų ir išvengti kai kurių infekcijų, žmonių kūno temperatūra nukrito.

Tyrėjų komandai taip ir nepavyko rasti jokio konkretaus paaiškinimo, todėl manoma, kad tai lemti gali kelių veiksnių visuma.

Šiais laikais žmonės gyvena geresnėmis sąlygomis, todėl labai gali būti, kad mūsų organizmui nebereikia sunkiai kovoti, siekiant išvengti infekcijų. Tai taip pat gali būti susiję su antibiotikų, vakcinų ir kitų medicininių priemonių poveikiu.

Labiau išsivysčiusiose bendruomenėse tai netgi gali būti siejama su šiuolaikine prabanga, pavyzdžiui, oro kondicionavimu ar centriniu šildymu, kurie padeda mūsų organizmui išlaikyti vidinę temperatūrą.