Mokslas ir IT

2020.11.22 09:39

Mokslininkai išskyrė septynias COVID-19 ligos formas

LRT.lt2020.11.22 09:39

Koronaviruso infekcija gali pasireikšti įvairiais būdais. Tyrėjai nustatė keletą svarbių biologinių žymenų ir išskyrė septynias simptomų grupes. Tai gali būti naudinga gydant COVID-19 ir kuriant vakciną, rašo „Deutsche Welle“ (DW).

Perštinti gerklė, nestiprus galvos skausmas, užgulusi nosis – ar tai galėtų būti COVID-19 simptomai?

Vienos medicinos universiteto mokslininkams pavyko šiek tiek labiau struktūruoti ilgą koronaviruso simptomų sąrašą, išskiriant septynias COVID-19 formas, kai sergama nesunkiai.

Moksliniame žurnale „Allergy“ paskelbtame tyrime mokslininkai, vadovaujami imunologo Winfriedo Picklio ir alergologo Rudolfo Valentos, siekė išsiaiškinti, kokios formos imunitetas susidaro koronaviruso infekcija persirgusiems žmonėms ir kaip jį būtų galima išmatuoti.

Septynios COVID-19 formos

Naudojantis šiais duomenimis mokslininkams pavyko parodyti, kad skirtingi COVID-19 simptomai yra susiję ir pasireiškia vadinamosiomis simptomų grupėmis. Jie išskyrė šias septynias grupes:

- į gripą panašūs simptomai (karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, kosulys);

- į peršalimą panašūs simptomai (sloga, čiaudulys, perštinti gerklė, užgulusi nosis);

- sąnarių ir raumenų skausmai;

- akių ir gleivinių uždegimas;

- plaučių problemos (plaučių uždegimas, oro trūkumas);

- virškinamojo trakto problemos (viduriavimas, pykinimas ir galvos skausmas);

- skonio ir kvapo pojūčių praradimas bei kiti simptomai.

„Paskutinėje grupėje nustatėme, kad kvapo ir skonio praradimas labiau būdingas jauną imuninę sistemą turintiems asmenims“, – interviu DW sakė tyrimo vadovas imunologas W. Picklis. Reikia pažymėti, kad „jauna imuninė sistema“ nepriklauso nuo paciento amžiaus – ją apsprendžia užkrūčio liaukos pastaruoju metu išskirtų imuninių ląstelių (T limfocitų) skaičius.

„Tai reiškia, kad mums pavyko aiškiai atskirti sistemines pirminės COVID-19 ligos formas (pvz., 1 ir 3 grupes) nuo organams būdingų formų (pvz., 6 ir 7 grupės)“, – sako W. Picklis.

Anot jo, tai nereiškia, kad atskiros simptomų grupės negali sutapti. Tačiau buvo įrodyta, kad skirtingos grupės yra susijusios su specifiniais imuniniais parametrais.

Pavyzdžiui, COVID-19 ligos eiga su karščiavimu koreliuoja su imunine organizmo atmintimi ir gali signalizuoti apie palyginti ilgą imuniteto laikotarpį. Tuo tarpu skonio ir kvapo praradimas siejamas su aukštesniu T limfocitų lygiu.

Naudodamiesi kraujo tyrimais, mokslininkai sugebėjo išskirti keletą svarbių COVID-19 žymenų. Jie išsiaiškino, kad liga palieka reikšmingus imuninės sistemos pokyčius – tarsi savotišką pirštų atspaudą pacientų kraujyje, – kurie pastebimi praėjus net 10 savaičių nuo pasveikimo.

Granulocitų, kurie imuninėje sistemoje yra atsakingi už kovą su bakterinių infekcijų sukėlėjais, skaičius COVID-19 grupėje buvo žymiai mažesnis nei įprasta. „Tai buvo labai įdomu ir visiškai nauja“, – DW sakė W. Picklis.