Mokslas ir IT

2016.02.09 17:17

Biologai atskleidė, kodėl nepavyksta išnaikinti tarakonų

15min.lt2016.02.09 17:17

Biologai išaiškino, kodėl tarakonai tokie gyvybingi ir jų nepavyksta išnaikinti. Juk daugelio pasaulio šalių daugiabučių gyventojai bergždžiai kovoja su šiais nemaloniais „sugyventiniais“.

Žinoma, viena vertus, žmonės patys kalti, kad sukuria palankią tarakonams terpę ir palieka maisto likučių. Tai – higienos problema.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – šių vabzdžių prisitaikymas prie aplinkos. Juk ne visi žmonės turi galimybių atlikti namų dezinfekciją ir išnuodyti parazitus. Todėl bando tarakonus traiškyti.

Bergždžias reikalas! Biologai aiškina, kad šiems vabzdžiams išlikti gyviems padeda egzoskeletas (išorinis skeletas). Jis yra labai lankstus, be to, atlaiko didelį spaudimą. Todėl sutraiškyti tarakoną – sudėtinga užduotis.

Mokslininkai tyrinėjo amerikietiškus tarakonus (Periplaneta americana) ir pademonstravo jų galimybes išgyventi pasitelkę robotus, turinčius egzoskeletus.

Savo tyrimų rezultatus autoriai publikavo žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“, rašo „Science News“.