Mokslas ir IT

2020.10.27 14:37

Žlunga viltys turėti bandos imunitetą: persirgus koronavirusu antikūnų sukuriama apsauga ilgai neišlieka

LRT.lt2020.10.27 14:37

Jungtinės Karalystės mokslininkų tyrimas nustatė, kad žmonių, turinčių antikūnų nuo koronaviruso, skaičius nukrito 26 proc. nuo tada, kai buvo sušvelnintas karantinas vasaros metu. Mokslininkai iš Londono imperatoriškojo koledžo tyrė 365 tūkst. žmonių trimis bandymų etapais birželio-rugsėjo mėnesį, rašo „Sky News“.

Mokslininkai nustatė, kad birželio pabaigoje – liepos pradžioje antikūnų nuo koronaviruso turėjo 6 proc. žmonių. Tačiau praėjusį mėnesį tokių buvo jau tik 4,4 proc.

Viena iš tyrėjų, profesorė Helen Ward sakė, kad nauji rezultatai rodo, jog bandos imunitetas yra nepasiekiamas. Anot jos, bandos imuniteto siekimas nėra tinkama strategija COVID-19 plitimo kontrolei.

Antikūnų kiekio sumažėjimas leidžia daryti prielaidą, kad žmonės virusu užsikrės pakartotinai, kaip yra su kitais koronavirusais, sukeliančiais paprastą peršalimą.

Infekcinių ligų specialistė, viena iš tyrimą atlikusių mokslininkų, profesorė Wendy Barclay teigė, kad antikūnų lygis organizme auga tris – keturias savaites nuo simptomų atsiradimo pradžios, o tuomet ima mažėti. Taip pat nutinka ir su kitais panašiais virusais.

„Sezoniniai koronavirusai, kurie cirkuliuoja kiekvieną žiemą ir sukelia paprastus peršalimus, gali pakartotinai užkrėsti žmones po 6 –12 mėnesių. Mes manome, kad organizmo reakcija į naująjį koronavirusą yra panaši“, – „Sky News“ sakė ji.

Kol kas nėra žinoma, kaip greitai antikūnų kiekis vėl pakyla, jeigu asmuo užsikrečia pakartotinai. Redingo universiteto biomedicines technologijų docentas Alexanderis Edwardsas teigė, kad yra tikimybė, jog pakartotinai užsikrėtus koronavirusu, organizmas staigiai sureaguos ir kils arba silpna infekcija, arba kūnas bus apsaugotas imuninės atminties ląstelių.

Tyrimo metu buvo analizuojamas tik antikūnų kiekis. Išlieka tikimybė, kad kita imuninės sistemos gynybinė ranka, T ląstelės, išlieka aktyvios, tačiau kol kas nėra jokio testo, kuris galėtų padėti tai nustatyti.

Mokslininkai atsargiai naudoja šiuos rezultatus prognozuodami galimą vakcinos suteikiamą apsaugą. Jie sako, kad imunizacija galėtų sukelti stipresnį antikūnų atsaką.