Mokslas ir IT

2020.10.25 08:44

Labai mieli ir labai pavojingi: vieninteliai žinduoliai pasaulyje, kurių įkandimas nuodingas

LRT.lt2020.10.25 08:44

It sagutės spindinčios akys, dailios nosytės ir apkūnūs minkšti kūneliai – Azijoje gyvenantys naktiniai primatai loriai labai mieli ir dažnai primena gyvus pliušinius žaisliukus. Tačiau jų nekalta išvaizda slepia netikėtą agresiją – jie kandžiojasi, o įkandę, suleidžia puvimą skatinančių nuodų. Dar labiau stebina tai, kad naujausi tyrimai rodo, jog dažniausiai jų nuodų tenka paragauti kitiems tos pačios lėtųjų lorių rūšies atstovams, rašo „The New York Times“.

Mokslininkai dar tik pradeda aiškintis daugybę lėtųjų lorių nuodų paslapčių. Vienas iš pagrindinių jų komponentų primena kačių pleiskanose esantį baltymą, kuris sukelia žmonėms alergiją. Tačiau atrodo, kad kiti, kol kas nenustatyti junginiai taip pat veikia toksiškai ir sukelia didžiulį skausmą.

Įdomu tai, kad norėdami pasigaminti nuodų, šie vos už melioną didesni primatai pakelia priekines kojas virš galvos ir greitai laižo ant žasto esančias nuodingus riebalus išskiriančias liaukas. Nuodai suteka į griovelius jų iltyse, kurios yra pakankamai aštrios, kad perkąstų kaulą, rašo „The New York Times“.

„Jų įkandimo pasekmės tikrai labai labai baisios, – sako Oksfordo Brookeso universiteto primatų gamtosaugininkė ir pagrindinė pirmadienį leidinyje „Current Biology“ paskelbto tyrimo išvadų autorė Anna Nekaris. – Nuodai sukelia nekrozę, todėl gyvūnas gali netekti akies, galvos odos ar pusės snukio.“

Aštuonerius metus mokslininkai daugiau kaip 7 tūkst. valandų stebėjo savo tyrimų objektus kelių kilometrų dydžio miško plote. Kas kelis mėnesius jie sugaudavo stebimus gyvūnus, kad patikrintų jų sveikatos būklę.

Kaip rašo „The New York Times“, mokslininkus nustebino tai, kad visų sugavimų metu apie 20 proc. gyvūnų turėjo šviežių įkandimų paliktų žaizdų, dažnai sunkių, su nekrozės atvejais, dėl kurių neteko ausies, piršto ar dar daugiau. Patinams įkandimų nustatyta daugiau nei patelėms, taip pat labiau apkandžioti jauni gyvūnai, pasklidę po savo tėvų teritoriją. Nekrotinės žaizdos loriams įprastas dalykas, tačiau plėšrūnų aukomis jie tampa retai. Nuo 2012 m. tyrėjai neteko vos vieno lėtojo lorio, kurį sumedžiojo laukinis šuo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt