Mokslas ir IT

2020.10.23 13:31

Argentina tapo pirmąja šalimi, leidusia maistui auginti genetiškai modifikuotus kviečius

Tadas Paškevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.23 13:31

Argentinos Vyriausybei davus leidimą auginti genetiškai modifikuotus kviečius, jau porą savaičių nerimsta diskusijos. Nors sprendimo rėmėjai džiūgauja, kad dabar ūkininkų derlius bus atsparesnis vis dažniau Argentiną kamuojančioms sausroms, skeptikai būgštauja, kad pasirinkimo nevalgyti genetiškai modifikuotų produktų gali paprasčiausiai nebelikti.

Augalai iš pažiūros niekuo nesiskiria, tačiau jau porą savaičių skaldo argentiniečius. Argentina neseniai tapo pirmąja šalimi pasaulyje, leidusia auginti genetiškai modifikuotus kviečius maistui. Patvirtinta modifikuota rūšis yra atsparesnė sausroms, kurios dažnai kankina Argentiną. Testai parodė, kad per dešimtmetį tokių kviečių derlius gali būti net penktadaliu didesnis.

Žinios. Argentinoje – būkštavimai dėl vyriausybės leidimo auginti genetiškai modifikuotus kviečius

„Paplitęs įsitikinimas, kad žmonės neturėtų vartoti produktų, į kurių DNR įklijuoti kitų organizmų genai, tačiau galiu jus užtikrinti, kad produktai, kuriuos ir taip vartojame kasdien, yra paveikti augalų genetinių modifikacijų“, – aiškina modifikuotus kviečius sukūrusios įmonės vadovas Federico Trucco.

Kritikai sako, kad nors ta pati patvirtinta modifikacija gali būti naudojama sojoms arba kukurūzams, ją taikyti kviečiams dar anksti. Skeptiškai nusiteikę ekspertai baiminasi, kad bus sudėtinga atskirai išlaikyti auginamus genetiškai modifikuotus kviečius nuo įprastų. Tai reiškia, kad pasirinkimo nevartoti genetiškai modifikuotų produktų gali paprasčiausiai nebelikti.

„Iš mūsų atimta galimybė pasirinkti, ar norime produktų su įklijuotais kitų organizmų genais. Juolab, kad dėl šios modifikacijos nekaltumo nėra jokių rimtų, mokslinių įrodymų, atliktų nepriklausomų mokslininkų. Negalime būti užtikrinti, ar tokie kviečiai žmonėms nebus žalingi“, – tikina Rosarijaus universiteto sveikatos instituto vadovas Damianas Verzenassis.

Vis dėlto tiems, kurie neigiamai vertina tokį Vyriausybės sprendimą, dar neverta nuleisti rankų. Dideliu trukdžiu tokios produkcijos masiniam auginimui gali tapti Brazilija. Šalis sudaro 45 proc. Argentinos kviečių eksporto krypčių ir jei Brazilijos Vyriausybė nuspręstų, kad genetiškai modifikuotų kviečių nepageidauja, argentiniečiams jų auginti neapsimokėtų ekonomiškai. Brazilija į tokį Argentinos Vyriausybės sprendimą dar nesureagavo.