Mokslas ir IT

2020.10.20 11:03

Kada galime tikėtis vakcinos nuo koronaviruso – net ir pagal optimistinį scenarijų tai nebus labai greitai

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.10.20 11:03

Sparčiai daugėjant koronavirusu susirgusiųjų skaičiui, iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) atskriejo gera žinia. JAV farmacijos bendrovė „Pfizer“ tikisi kreiptis leidimo naudoti vakciną jau po kelių savaičių.

Įrodymais pagrįstos medicinos grupės koordinatorius, Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas LRT RADIJĄ tikina, kad džiūgauti dėl to dar per anksti, mat pačios vakcinacijos dar teks gerokai palaukti.


„Po kelių savaičių bus kreipiamasi į JAV vaistų ir maisto kontrolės agentūrą dėl vakcinos naudojimo patvirtinimo. Reikės išnagrinėti kiekvieną pacientą, kuris dalyvavo tyrime ir pažiūrėti, ar ta vakcina yra saugi ir efektyvi. Tik tada, uždegus žalią šviesą naudojimui, ji bus galima naudoti Jungtinėse Amerikos Valstijose“, – komentuoja T. Beinortas.

Anot jo, norint, kad vakciną būtų galima naudoti Europoje, ją turi patvirtinti ir senojo žemyno vaistų kontrolės institucijos.

Dar pavasarį mažai kas tikėjosi, kad vakcinos kūrimas taip pasistūmės jau rudenį.

Lietuvos medikų forumo pirmininkas, Vilniaus universitetinės ligoninės (VUL) Santaros klinikų gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas sako besidžiaugiantis, kad kol kas vakcinos kūrimas vyksta pagal optimistinį planą.

„Dar pavasarį mažai kas tikėjosi, kad vakcinos kūrimas taip pasistūmės jau rudenį, – tikina VU doc. dr. V. Pečeliūnas. – Džiugu, kad Europos vaistų ir maisto agentūros vertinimui taip pat yra pateikti duomenys apie vakcinos efektyvumą bei šalutinį poveikį.“

Pagrindinės kompanijos teigia, kad bent jau lapkričio mėnesį planuoja priduoti šiuos duomenis vaistų ir maisto agentūroms, informuoja VUL gydytojas hematologas. „Tada jau bus vertinimo etapas. Labai tikimės, kad tam vertinimui bus suteiktas prioritetas ir jis kiek įmanoma truks trumpiau. Buvo ir šalutiniai reiškiniai, kurių ryšys su vakcinacija turės būti įvertintas ir atsakyta, kokios gresia rizikos naudoti vieną ar kitą vakciną.

Žiūrint labai optimistiškai, manau, kad kitų metų antrąjį ketvirtį jau gali būti pradėtos vakcinacijos.

Taip pat labai svarbu yra efektyvumo duomenys – kiek gi šita vakcina apsaugo. Taigi, žiūrint labai optimistiškai, manau, kad kitų metų antrąjį ketvirtį jau gali būti pradėtos vakcinacijos.“

Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas T. Beinortas pastebi, kad koronavirusu užsikrėtusiųjų sparčiai auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame Šiaurės pusrutulyje. „Turime žiūrėti į eksponentinę susirgimų kreivę. Deja, ji nenuteikia gerai. Vis tik mes dar keliomis savaitėmis atsiliekame nuo kitų šalių, kur ta kreivė pradėjo kilti sparčiau“, – sako Jungtinėje Karalystėje dirbantis gydytojas Tumas Beinortas.

Plačiau apie vakciną nuo koronaviruso – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt