Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.01.21 16:25

Rusija dėl krizės atideda ambicingą raketų projektą

15min.lt 2016.01.21 16:25

Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ praneša, kad dėl ekonominės krizės atidedamas ambicingas Kosminio raketinio komplekso (KRK) projektas, kurio perliukas – daugkartinio naudojimo pirmos pakopos raketos, pakeliančios į kosmosą erdvėlaivius, kūrimas.

Ambicijas pradėti vystyti tokias daugkartines raketas Rusija atideda iki 2020 m. pabaigos. Argumentuojama, kad šis projektas Federalinėje kosminėje programoje (FKP) perkeltas į 2016–2025 metų biudžeto eilutę. Tai reikštų, kad daugkartinio naudojimo raketas-nešėjas Rusija turės ne greičiau nei 2025 metais (optimistiniu atveju) arba net po 2030 m. (pesimistinis scenarijus). Taigi kol kas Rusijos raketos nebus naudojamos kaip lėktuvai – daugybę kartų.

Kol programa buvo planuojama 2020–2025 metams, Federalinės kosmoso programos (FKP) finansų eilutėje raketos kūrimui buvo skiriami du trilijonai rublių. Tačiau, padidėjus infliacijai, šie pinigai nuvertėjo. Akivaizdu, kad reikia skirti daugiau pinigų, tačiau FKP pasielgė atvirkščiai – nurėžė biudžetą 30 proc., praneša portalas Newsru.com.

Atidėtas ir skrydis aplink Mėnulį

Kiek anksčiau dėl ekonominių sunkumų iš naujosios FKP programos buvo išbrauktas ir naujos serijos pilotuojamo kosminio laivo „Sojuz – MS“ startas 2019 m. ir dar keli projektai. Vienas ambicingiausių agentūros „Roskosmos“ tikslų – Rusijos kosmonautams apskristi Mėnulį – atidedamas mažiausiai iki 2020 m.

Primename, kad JAV kompanija „SpaceX“, kurianti daugkartinio panaudojimo raketas-nešėjas, 2015 m. gruodį šventė svarbią pergalę: pavyko sklandžiai nutupdyti ant žemės pirmos pakopos raketą „Falcon 9“. Tiesa, du ankstesni bandymai baigėsi nesėkmingai.

Be to, net ir po pirmosios istorinės sėkmės sekė dar vienas nesėkmingas bandymas: „Falcon 9“, nusileidusi ant platformos Ramiajame vandenyne, susprogo.​

„SpaceX“, kurios tikslas yra sumažinti kosminių skrydžių kainą, mėgina nutupdyti savo raketas, kad galėtų ateityje panaudoti jų dalis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi