Mokslas ir IT

2020.10.25 18:25

Įspūdingas paukštis, kuris turi ir vyriškų, ir moteriškų bruožų – lyg būtų padalintas per pusę

LRT.lt2020.10.25 18:25

Aptikę itin retą paukštį, pasižymintį tiek patinui, tiek ir patelei būdingomis plunksnų spalvomis, Pensilvanijos mokslininkai netveria džiaugsmu, rašo „Science Alert“.

Tarsi per pusę padalintas paukštelis, kurio vienos pusės posparniuose plunksnos geltonos, o kitos pusės – rožinės, neabejotinai pateks į ornitologų žinynus.

Nors neatlikę kraujo tyrimo ar skrodimo negalime iki galo būti tikri, anot mokslininkų, šiam raudonkrūčiui svilėnui (Pheucticus ludovicianus) greičiausiai pasireiškė abipuse ginandromorfija vadinama genetinė anomalija, jau anksčiau stebėtai kai kurių rūšių paukščiuose.

Skirtingai nuo tikrojo hermafroditizmo, kuomet individas turi ir vyriškų ir moteriškų reprodukcinių audinių, ginandromorfams pasireiškia skirtingos seksualinės charakteristikos skirtingose kūno pusėse.

Viena šio raudonkrūčio svilėno pusė genetiškai yra moteriška, o kitoje pusėje stebimi visi vyriškos lyties požymiai.

Net ir viršutinėje sparnų pusėje bei uodegoje matyti akivaizdūs skirtumai – kairė pusė yra kiek rusvesnė, o dešinė – juodesnė.

Jei šis paukštis bent kiek panašus į mūsų jau žinomus ginandromorfus, toks pats pasidalijimas turėtų būti stebimas ir jo vidaus organuose, įskaitant smegenis ir reprodukcinius organus.

„Visa paukščių žiedavimo komanda labai džiaugėsi galėdama iš arti apžiūrėti tokį retą atvejį“, – sakė programos vadovė Annie Lindsay.