Mokslas ir IT

2016.01.14 10:53

NASA sukūrė planą, kaip gintis nuo artėjančių meteoritų

DELFI.lt2016.01.14 10:53

Prieš trejetą metų, meteoritas milžinišku greičiu pasiekė žemės atmosferos paviršių ir susprogo prie Rusijos miesto Čeliabinsko.

Jo nusileidimo metu buvo girdėti ir sprogimų. Nors jis nebuvo didžiausias užfiksuotas meteoritas, jo diametras siekė apie 18 metrų, svoris buvo apie 11 tonų.

Kaip tvirtina Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA), meteorito sukeltas sprogimas buvo 30 kartų galingesnis nei atominės bombos sprogimas Hirošimoje. Jo metu išdužo maždaug 7 tūkst. 200 pastatų langai, apie 1 tūkst. 500 žmonių buvo sužeisti.

Nuo šiol NASA tikisi suvaldyti meteoritų pavojų žemei. Agentūra paskelbė atidaranti Planetinės gynybos biurą, kuris turėtų aptikti ir sustabdyti didžiuosius asteroidus ir meteoritus nuo patekimo į Žemės atmosferą.
„Asteroidų aptikimas, stebėjimas ir mūsų planetos gynyba nuo jų, yra tai, ko turėtų siekti NASA ir jos partneriai. Pasaulinė bendruomenė tai turėtų vertinti labai rimtai“, – teigiama NASA pranešime.

Jame tvirtinama, kad kol kas didelės grėsmės nėra, tačiau 2013 m. meteorito pavyzdys ir visai nesenas „Helovyno asteroido“ priartėjimas, primena, kad reikia būti budriems ir nuolat stebėti dangų.

Kitas beveik 800 metrų skersmens asteroidas turėtų praskrieti pro Žemę maždaug mėnulio atstumu 2027 metais. Palyginimui, mokslininkai yra įsitikinę, kad asteroidas sunaikinęs dinozaurus buvo maždaug 9,5 kilometrų skersmens bei turėjo milijardą kartų daugiau energijos nei atominė bomba.

Nors sustabdyti tokią jėgą atrodo neįmanoma, ekspertai sako, kad tai tikriausiai būtų kiek lengviau nei pavaizduota filme „Armagedonas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt