Mokslas ir IT

2020.09.28 22:36

Varnos yra ne šiaip protingi paukščiai – mokslininkai nustatė, kad jos turi sąmonę

LRT.lt2020.09.28 22:36

Naujas tyrimas atskleidė žadą atimantį atradimą: varnos ne tik yra protingos, jos taip pat turi ir tam tikrą sąmonę ir gali sąmoningai suvokti aplinką. Kitaip tariant, jos patiria subjektyvius išgyvenimus, rašo „Science Alert“.

Tai vadinama pagrindine arba sensorine sąmone, ją anksčiau pademonstravo turintys ir primatai. Dabar kyla naujų klausimų, kaip atsiranda sąmonė ir ko dar nežinome apie paukščių smegenis.

Sunku įvertinti, ar gyvūnai turi sąmonę, jeigu jie negali kalbėti. Sąmonė yra gebėjimas suvokti save ir aplink esantį pasaulį, suvokti savo turimas žinias. Sąmonė leidžia spręsti problemas ir priimti sprendimus – šiais gebėjimais pasižymi ir varnos.

Nors krankliai ir varnos – varninių šeimos paukščiai – yra neįtikėtinai protingi, turintys kognityvinius gebėjimus, aptinkamus ir pas primatus, visgi išlieka klausimų, ar jie tikrai galėtų suformuluoti sąmoningas mintis.

Gyvūnų fiziologas Andreas Niederis iš Tiubingeno universiteto atliko eksperimentą, kad patikrintų, ar paukščiai gali išgyventi subjektyvias patirtis. Testas buvo atliekamas su dviem juodosiomis varnomis.

Pirmiausia, paukščiai buvo dresuojami atpažinti regimąjį dirgiklį. Jiems buvo rodomi ekranai, kurie skleidė šviesas: jeigu varna pamato šviesą, ji turi pajudinti savo galvą ir patvirtinti, kad kažką matė. Dauguma šviesų buvo aiškios ir nedviprasmiškos, lengvai matomos, todėl varnos pasitikinčiai patvirtino, kad jas regėjo.

Tačiau kai kurios šviesos buvo sunkiau pastebimos – trumpos ir blausios. Varnos kartais patvirtindavo, kad mato signalą, o kartais nematydavo. Čia pasireiškia subjektyvi sensorinė patirtis.

Eksperimento metu kiekvienai varnai buvo parodyta maždaug 20 tūkst. signalų per daugybę sesijų. Tuo pačiu metu, į varnų smegenis implantuoti elektrodai užfiksavo neuronų aktyvumą.

Kai varnos užfiksuodavo „taip“ reakciją į regimųjų dirgiklių matymą, neuronų veikla buvo fiksuojama intervale tarp šviesos matymo ir atsakymo pateikimo. Kai atsakymas būdavo „ne“, neuronų aktyvumas nebūdavo pastebimas. Šis ryšys buvo toks patikimas, kad varnos atsakymą galima buvo nuspėti remiantis jos smegenų veikla.

Rezultatai patvirtina, kad subjektyvi patirtis nėra išskirtinai būdinga tik primatų smegenims. Tyrimas taip pat parodė, kad sudėtinga žinduolio smegenų struktūra nėra būtina sąmonei.

Su atliktu tyrimu galite susipažinti čia.