Mokslas ir IT

2020.09.28 09:37

Išaiškėjo galima priežastis, kodėl vieniems žmonėms COVID-19 mirtina liga, o kitiems – besimptomė

LRT.lt2020.09.28 09:37

Pasauliui praradus beveik milijoną gyvybių dėl COVID-19, kai kurie dalykai iki šiol nėra suprantami. Sveiki ir jauni organizmai pasiduoda prieš virusą taip, lyg būtų pačių pažeidžiamiausių grupėje. Tuo tarpu kitiems žmonėms, tokio paties amžiaus, virusas sukelia vos juntamus simptomus arba išvis jokių, rašo „Science Alert“.

Dviejų tyrimų metu mokslininkai nustatė, koks imuninės sistemos mechanizmas atsakingas už tai, jog virusas yra mirtinas tik kai kuriems žmonėms.

Tyrimas taip pat pasiūlė pirmąjį molekulinį paaiškinimą, kodėl vyrams šis virusas yra pavojingesnis nei moterims.

Abu tyrimai atkreipia dėmesį į pirmojo tipo interferonus (IFN), kurie turi reikšmingą vaidmenį COVID-19 ligos eigai. I tipo interferonai yra baltymai, kuriuos gamina užkrėstos ląstelės tam, kad sustabdytų patogeno plitimą. Tačiau kai kuriems žmonėms šis darbas būna sutrikdytas.

Vienas iš naujausių tyrimų rodo, kad daugiau nei 10 proc. sveikų žmonių, kuriems galiausiai pasireiškė sunkūs COVID-19 simptomai, gamino antikūnus, puolančius paties paciento interferonus ir neleidžiančius jiems tinkamai kovoti su SARS-CoV-2 virusu.

Kito tyrimo metu buvo stebimi ligoninėje gulintys pacientai su sunkiais ligos simptomais – kai kuriems iš jų net nebuvo 30 metų. Paaiškėjo, kad bent 3,5 proc. turėjo genų mutacijas, kurios trukdo normaliai interferonų veiklai.

Nors šie galimi mechanizmai paaiškintų tik dalį rimčiausių COVID-19 atvejų, tai gali būti atradimas, kuris vis tiek galėtų išgelbėti dešimtis, jei ne šimtus tūkstančių gyvybių.

Ne pirmą kartą pastebimas fenomenas, kai imuninė sistema pati sau kenkia ir trukdo interferonams tinkamai atlikti savo darbą. Kai kurios bakterinės infekcijos, pavyzdžiui, sukeltos stafilokokų, dažnai paūmėja, kai organizmo gaminami antikūnai atsisuka prieš interferono gynybą.

Šis atradimas gali paaiškinti 1 iš 10 itin sunkių COVID-19 atvejų, o tai suteikia galimybę taikyti atitinkamą gydymo būdą ir identifikuoti, kas visuomenėje turi didžiausią riziką.