Mokslas ir IT

2020.09.26 12:49

Mokslininkai mano, kad Parkinsono ligą iš tiesų gali sudaryti dvi ligos

LRT.lt2020.09.26 12:49

Parkinsono liga tradiciškai suprantama kaip neurodegeneracinė liga, prasidedanti smegenyse. Nors kai kuriais atvejais tai gali būti tiesa, vis daugiau įrodymų rodo, kad šis sutrikimas iš tikrųjų yra dvi ligos, kurių viena prasideda žarnyne, rašo „Science Alert“.

Mokslininkai, atlikę naują smegenų atvaizdų tyrimą, nustatė, kad kai kuriems Parkinsono liga sergantiems žmonėms nervų sistemos pažeidimai prasideda žarnyno nervų sistemoje, o vėliau nukeliauja į smegenis.

Kitiems pacientams liga iš karto prasideda smegenyse.

„Iki šiol daugelis žmonių šią ligą vertino kaip santykinai vienalytę ir ją apibrėžė, remdamiesi klasikiniais judėjimo sutrikimais, – sako Orhuso universiteto (Danija) neuromokslininkas Peras Borghammeris. – Tačiau mums visą laiką ramybės nedavė klausimas, kodėl pacientams pasireiškia tokie skirtingi simptomai. Išsiaiškinę tai, ką žinome dabar, geriau suprantame, kodėl simptomai taip skiriasi, be to, dabar turime aiškią tolesnių tyrimų perspektyvą.“

Nors naujojo tyrimo imtis labai nedidelė – jame dalyvavo tik 37 Parkinsono liga sergantys ar riziką ja susirgti turintys 50-85 amžiaus asmenys – mokslininkai tvirtina, kad jų tirta kohorta yra pakankama, kad atspindėtų itin reikšmingus skirtumus, aptiktus, naudojant PET ir MRT atvaizdus.

Didesnė dalis tyrime dalyvavusių asmenų taip pat turėjo ir REM miego sutrikimą, kuris yra glaudžiai susijęs su aptariama liga. Mokslininkams pavyko nustatyti, kad ši problema, kurią turintys žmonės dažnai atlieka su sapnais susijusius veiksmus, signalizuoja, jog Parkinsono liga tokiems asmenims yra prasidėjusi būtent žarnyne.

Tyrėjai įtaria, kad taip tikriausiai yra todėl, kad ligos patologija pirmiausia iš žarnyno keliauja į tą smegenų dalį, kuri yra glaudžiai susijusi su REM miegu, ir tik tada pasiekia juodąją medžiagą, kur pirmiausia pasireiškia smegenyse prasidedanti Parkinsono liga.

Tyrime REM miego sutrikimas buvo naudojamas kaip būdas nustatyti, kam vėliau gali kilti rizika susirgti Parkinsono liga, darant prielaidą, kad tai gali būti būsimos neurodegeneracijos požymis. Smegenų atvaizdai ir kiti organizmo būsenos ir nervų funkcijos vertinimai leido aiškiai išskirti du biologinius signalus.

Tai reiškia, kad iš tiesų gali būti du Parkinsono ligos variantai, kurių kiekvienas prasideda skirtingose organizmo vietose ir šiek tiek skirtingai progresuoja.

„Ankstesni tyrimai taip pat rodė, kad gali būti daugiau nei vienas Parkinsono ligos tipas, tačiau kol nebuvo atliktas šis tyrimas, tai nebuvo taip aiškiai matyti. Šio tyrimo uždavinys ir buvo iki galo tai išsiaiškinti, – sako P. Borghammeris. – Dabar turime žinių, kurios suteikia vilties rasti geresnį ir labiau konkrečiam atvejui pritaikyta Parkinsono ligos gydymo būdą.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt