Mokslas ir IT

2020.09.19 10:37

Australijoje pavojų kelia net medžiai: yra tokių nuodingų, kad įgeltą vietą skauda kelias dienas

LRT.lt2020.09.19 10:37

Australijoje tarpsta nemažai pavojingiausių pasaulyje laukinių gyvūnų ir augalų rūšių. Tie, kas mėgsta leisti laiką gamtoje Rytų Australijoje, labai gerai žino, kad reikia saugotis gyvačių, vorų, žmones puolančių paukščių, krokodilų, mirtinai pavojingų kūginių sraigių ir mažų, bet nuodingų medūzų, rašo „The Conversation“.

Tačiau toli gražu ne visi žino, kad pavojų gali kelti ir medžiai.

Geliančių Australijos šiaurės rytuose augančių medžių nuodų tyrimas parodė, kad šie pavojingi augalai neatsargiems klajūnams gali sušvirkšti cheminių medžiagų, panašių į skorpionų, vorų ir kūginių sraigių nuodus.

Rytų Australijos miškuose auga kelios rūšys tokių nuodingų dilginančių medžių, tad neretai šalia jų pastatomi įspėjamieji ženklai į augimvietes užklydusiems žmonėms.

Vietinės Gubbi Gubbi genties žmonės šiuos medžius vadina „gympie-gympie“, o botanikai dažniau vartoja lotyniškąjį pavadinimą Dendrocnide, kuris išvertus reiškia „geliantis medis“.

Užtenka atsitiktinio prisilietimo prie šio medžio lapų ar šakų, kad tektų net keletą valandų, o kartais ir dienų kęsti deginantį skausmą. Yra buvę atvejų, kai skausmas tęsdavosi ne vieną savaitę.

Vos prisilietus, atrodo, kad „gympie-gympie“ nudegina, o po kelių valandų pojūtis pakinta ir ima atrodyti, kad pažeista vieta yra priverta mašinos durelėmis.

Paskutinė skausmo stadija trunka net keletą dienų. Jos metu iš pažiūros nepavojingi veiksmai, kaip antai maudymasis po dušu ar pažeistos vietos pakasymas, gali vėl iš naujo sukelti nepakeliamą skausmą.

Kaip šie augalai sukelia skausmą? Paaiškėjo, kad jie turi nemažai bendro su nuodingais gyvūnais.

Augalą dengia tuščiaviduriai į adatas panašūs plaukeliai, vadinami trichomomis. Kaip ir įprastose dilgėlėse šiuose plaukeliuose yra nuodingų medžiagų, tačiau turi būti dar kažkas, kas sukelia tokį stiprų skausmą.

Atlikus Dendrocnide moroides rūšies tyrimą, buvo aptikta moroidinu vadinama molekulė, kuri, kaip manyta, ir sukelia skausmą.

Tačiau eksperimento būdu sušvirkštus moroidino žmonėms, tokių skausmingų simptomų kaip nusidilginus Dendrocnide rūšies augalais, nepastebėta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.