Mokslas ir IT

2020.09.18 09:17

Vandenyno siaubas, kurio bijo net didieji baltieji rykliai

LRT.lt2020.09.18 09:17

2019-aisiais atliktas tyrimas parodė, kad orkos gąsdina vandenyno plėšrūnus, kurių bijoma labiausiai pasaulyje – didžiuosius baltuosius ryklius, rašo „Science Alert“.

Jūros mokslininkų komanda nustatė, kad didieji baltieji rykliai (Carcharodon carcharias) siaubingai išsigąsta, kai savo akiratyje pamato orkas (Orcinus orca).

„Susidūrę su orkomis, baltieji rykliai tuoj pat atlaisvins pageidaujamą medžioklės plotą ir negrįš ten iki metų, nors orkos tik praplaukia pro šalį“, – sakė jūrų ekologas Salvadoras Jorgensenas iš Monterėjaus įlankos akvariumo.

Duomenys atskleidė, kad visada, kai regione pasirodydavo orkos – kiekvieną kartą – rykliai greitai pasitraukdavo ir likdavo nuošalyje iki kito sezono. Jie pasišalindavo vos per kelias minutes, net kai orkos toje vietoje praleisdavo mažiau nei valandą.

Iš šios situacijos daugiausia naudos gauna jūrų drambliai (Mirounga angustirostrous), gyvenantys pakrantėje ir kuriuos dažniausiai sumedžioja didieji baltieji rykliai.

Be to, buvo pastebėta, kad orkos visame pasaulyje, taip pat netoli Farallono salų, medžioja didžiuosius baltuosius ryklius. Vis dar šiek tiek neaišku kodėl, tačiau orkų nužudytiems rykliams, išplautiems į krantą, trūksta kepenų.

Taip pat mokslininkai nežino, ar rykliai instinktyviai vengia plėšrūnų, galinčių juos išnaikinti, ar kažkokie kitokie nežinomi praeities įvykiai nubaido ryklius nuo jų maisto šaltinio – jūrų dramblių.