Mokslas ir IT

2020.09.16 10:59

Saulė pradėjo naują savo aktyvumo ciklą

LRT.lt2020.09.16 10:59

NASA patvirtino – Saulė pradėjo naują savo ciklą. Nuo pat tada, kai žmonės pradėjo tyrinėti artimiausią mūsų planetai žvaigždę, pastebėjo ramybės ir aktyvumo laikotarpius, kurie kartojasi kas 11 metų, rašo „Science Alert“.

Nuo pat stebėjimų pradžios – 18 amžiaus vidurio – tokių Saulės ciklų buvo jau 24. Remiantis NASA ir Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA), 2019-ųjų gruodį prasidėjo 25-asis ciklas.

Naujas Saulės aktyvumo ciklas prasidėjo nepasižymėjęs jokiais ryškesniais reiškiniais. Nebuvo nei šviesos blyksnių, nei kosminių fanfarų. Naujo ciklo pradžią išdavė tik šešėlių, vadinamų Saulės dėmėmis, atsiradimas didelėse platumose.

Praktikoje Saulės elgesys neleidžia nustatyti, kad atėjo nauja pradžia, kol ji nepraeina. Mokslininkams teko peržiūrėti 8 mėnesių informaciją apie Saulę, kad galėtų pasakyti, jog ji pradėjo naują ciklą.

Nepaisant amžių, per kuriuos kruopščiai buvo stebimas Saulės aktyvumas, astronomai vis dar nesupranta mechanizmų, kurie veikia šiuos Saulės ciklus. Manoma, kad tai susiję su pokyčiais žvaigždės magnetiniuose laukuose, kuriuos lemia giliai viduje tekančios plazmos srovės.

Saulės aktyvumo pokyčių stebėjimas gali padėti mokslininkams prognozuoti kosmoso orus, kuriam daugiausia įtakos turi įkrautos plazmos ir radiacijos protrūkiai, išsiveržiantys į kosmosą, ypač Saulės maksimumų metu.

Dar prireiks maždaug penkerių metų, kol bus bus galima pasakyti, kad esame agresyvesnėje Saulės fazėje. Tačiau tai nereiškia, kad dabar nereikėtų kreipti į tai dėmesio.