Mokslas ir IT

2020.09.20 17:23

Fizikų teigimu, giliai žvaigždėse gali tarpti keista gyvybės forma

LRT.lt2020.09.20 17:23

Žemėje turime ekstremofilų – organizmų, gyvenančių ekstremaliausiomis sąlygomis ir, atrodytų, nepalankiausiose aplinkoje – tačiau jų gali būti ir kitose visatos vietose, rašo „Science Alert“.

Pavyzdžiui, rūšių, kurios gali susiformuoti, išsivystyti ir tarpti žvaigždėse. Remiantis Niujorko miesto universiteto fizikų Luiso Anchordoqui ir Eugene Chudnovsky atliktu tyrimu, toks dalykas bent hipotetiškai yra įmanomas.

Viskas priklauso nuo to, kaip apibrėžiama gyvybė. Jei pagrindiniai kriterijai yra gebėjimas užkoduoti informaciją, o informacijos nešėjams daugintis greičiau nei jie išnyksta, tuomet hipotetinės ant kosminių stygų suvertos vienpolės dalelės – kosminiai vėriniai – gali suformuoti gyvybės pagrindą žvaigždėse, panašiai kaip DRN ir RNR suformuoja gyvybės pagrindą Žemėje.

Remiantis naujuoju tyrimu, kosminiai vėriniai galėjo susidaryti simetriją laužančių fazių perėjimų sekoje. Pirmajame etape atsiranda vienpolės dalelės, o antrajame – stygos.

Tokiu būdu gali susiformuoti stabili konfigūracija iš vieno vienpolio karoliuko ir dviejų stygų, kurios savo ruožtu gali jungtis ir sudaryti vieno, dviejų ar net trijų dimensijų struktūras – panašiai kaip cheminių ryšių laikomi atomai, aiškina tyrėjai.

Mažai tikėtina, kad vienos dimensijos vėriniai būtų informacijos nešėjai. Tačiau kiek sudėtingesnės struktūros galėtų atlikti šią funkciją ir galėtų pakankamai ilgai išgyventi, kad, naudodamosi žvaigždžių generuojama termobranduolinės sintezės energija, spėtų atsikartoti.

„Lyginant su žvaigždės gyvenimo trukme, jų gyvenimas yra momentinis šviesos blyksnis tamsoje. Svarbu tai, kad tokis blyksnis, prieš išnykdamas, gebėtų sukelti daugiau blyksnių, tokiu būdu užtikrindamas rūšies ilgaamžiškumą, – rašo mokslininkai. – Kuo daugiau praeina kartų, tuo, veikiant mutacijai ir natūraliai atrankai, sudėtingesnės šios struktūros darosi. Vadinasi, jei savaime atsikartojančių branduolius turinčių rūšių gyvenimo trukmė yra tokia pat trumpa kaip ir daugelio nestabilių sudėtinių branduolius turinčių objektų, jie gali greitai įgyti kur kas sudėtingesnę formą.“

Anot E. Chudnovsky, hipotetiškai kalbant, galbūt tokia gyvybės forma net galėtų įgyti intelektą, galbūt net rimtų protinių gebėjimų.

Bandydami nuspėti tokių rūšių atstovų išvaizdą, galime duoti laisvę vaizduotei. Tačiau ieškant jų egzistavimo įrodymų, mums visiškai nebūtina žinoti, kaip jie atrodo. Kad išgyventų ir galėtų daugintis, tokie organizmai naudojasi savo žvaigždės energija, todėl tos žvaigždės, kurios, kaip manoma, vėsta greičiau nei galima paaiškinti žvaigždžių modeliais, galėtų būti vadinamosios „branduolį turinčios gyvybės“ namais.

Stebima keletas tokių žvaigždžių ir kol kas nepavyksta paaiškinti jų spartesnio vėsimo. Nereguliariai, nepaaiškinamai pritemstančios žvaigždės, tokios kaip EPIC 249706694, taip pat turėtų sudominti mokslininkus šiuo aspektu. Mokslininkai atsargiai pažymi, kad sieti tokias žvaigždes su galima gyvybe būtų pernelyg drąsu. Tačiau jose stebimos įdomios anomalijos. Ir įdomios galimybės.