Mokslas ir IT

2015.12.15 10:22

Kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė į išmaniuosius žaislus

ELTA2015.12.15 10:22

Naujausios technologijos užkariauja žaislų lentynas: balsu valdomi robotai, žaislai, kurie turi gebėjimą mokytis naujų komandų ir daugybė produktų, turinčių specialias mobilias programėles, perkeliančias pramogas į virtualų pasaulį. Antivirusinių sprendimų „eScan“ kūrėjai atkreipia dėmesį, kad išmanieji žaislai, kuriuos dovanojame savo vaikams, gali mus šnipinėti, o programėlės – kviesti pasinerti į virtualias, bet ne visada saugias pramogas.

„Tėvai, dovanodami išmanųjį žaislą savo vaikams, turėtų įvertinti apsaugos veiksnius ir būtinai diegti oficialią, žaislui skirtą gamintojo programėlę. Svarbu įrenginyje naudoti patikimą antivirusinę programą, saugančią nuo kibernetinių atakų ir įsilaužimų“, – perspėja „eScan“ sprendimus Baltijos šalyse platinančios įmonės „Baltimax“ regiono vadybininkas Sergejus Romanovskis.

 „eScan“ saugumo ekspertai ragina nepamiršti, kad ir įprastiems žaislams skirtos mobilios programėlės gali kelti pavojų vaikams. Vaikai turėtų žinoti, kad negalima į žaislo programėlę ar su juo susietą internetinį puslapį vesti asmeninių duomenų, tokių kaip namų adresas ar telefonas. Tuo metu tėvams pravartu retkarčiais patikrinti, kokią informaciją kaupia programėlė, kokios jos funkcijos kelia grėsmę vaiko ir visos šeimos privatumui ar duomenų apsaugai.

Pasak technologinių įmonių asociacijos „techUK“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Antony Walkerio, visiškai įmanoma nuotoliniu būdu valdyti išmaniuosius žaislus, kad žvalgybos tarnybos galėtų rinkti joms reikalingą informaciją. Šių žaislų valdymas gali būti perimtas vyriausybinių tarnybų, nes jų prisijungimo būdas leidžia slaptai juos kontroliuoti.

„Gyvendami daiktų interneto laikais mes turime daugybę susijungusių įrenginių, tokių kaip žaislai, su kuriais gali bendrauti vaikai. Tokie įrenginiai gali būti vaiko miegamajame ir prie jų galima prisijungti – tokių produktų gamintojai gali pasitelkti įrangą, kad įsikištų į jų veikimą“, – sakė A. Walkeris per Jungtinės Karalystės Mokslo ir technologijos komisijos posėdį šių metų gruodžio 8 d.

Pasak A. Walkerio, tokie sekimo metodai gali būti taikomi, norint rinkti informaciją apie įtartinus ar tarnybų sekamus asmenis. Tačiau nėra garantijos, kad kibernetiniai nusikaltėliai neturi galimybės įsilaužti ir rinkti duomenis savo reikmėms. Panašus incidentas neseniai nuvilnijo per pasaulį – lapkričio 14 d. buvo įsilaužta į elektroninius žaislus gaminančios įmonės „VTech“ programėlių parduotuvę „Learning Lodge“, kurioje galima atsisiųsti programėles, žaidimus, muziką ir knygas įmonės sukurtiems žaislams.

Per įsilaužimą buvo pasisavinta 6,4 milijono vaikų paskyrose esanti asmeninė nešifruota informacija, kaip vardai, el. pašto adresai, slaptažodžiai, slaptažodžio priminimo klausimai ir atsakymai į juos, IP adresai, atsisiuntimo istorija ir vaikų vardai, lytis, gimimo data. Neoficialiais duomenimis, įsilaužtuose „VTech“ serveriuose buvo saugomos ir vartotojų nuotraukos, garso įrašai ir pokalbių internetu žurnalai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt