LRT FAKTAI
Vilniaus laidojimo rūmai

Mokslas ir IT

2020.09.01 18:02

LRT FAKTAI. Spaudimas dėl koronaviruso diagnozės – kas iš tikrųjų vyksta ligoninėse ir laidojimo namuose?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.09.01 18:02

Nuo pat pandemijos pradžios socialiniuose tinkluose netyla kalbos apie tariamą ligoninių pelną per koronavirusą, gaunamą už teigiamas diagnozes, arba artimuosius, kurie esą verčiami pasirašyti „teigiamas diagnozes“.

LRT FAKTAI aiškinasi, kodėl kilo gandai apie klastojamas mirties priežastis.

Kodėl išplito žinutės apie reikalavimus pasirašyti prie teigiamos koronaviruso diagnozės, atsiimant mirusiųjų artimųjų kūnus? Padėkite išsiaiškinti: jei esate gavę tokią žinutę arba matėte ją socialiniuose tinkluose – atsiųskite nuotrauką paštu jurga.bakaite@lrt.lt . Svarbu, kad matytųsi žinutės siuntėjas ir data ar kita svarbi informacija.

Kaltina ligonines ir laidojimo namus

Žinutės apie neva artimiesiems mokamus pinigus už tai, kad sutiktų su koronaviruso diagnoze, kaltina ligonines ir laidojimo namus.

„Sako, kad [jei] nieko nepasirašys, jiems neatiduoda kūno“, – rašoma „Facebooke“ platinamoje žinutėje apie incidentą, neva nutikusį Vilniaus laidojimo rūmuose.

Greta esantis komentaras patikina, jog panašiai nutiko Klaipėdoje mirusiam senoliui, esą gydytojai klausė, ar galima „užrašyti nuo COVID-19“. Kita komentatorė patikina žinanti, esą taip vyksta ir Vokietijos morguose.

Tokios žinutės socialiniuose tinkluose plinta nuo pat pavasario – jos tampa pretekstu kelti abejones dėl koronaviruso grėsmės, esą visos priemonės yra skirtos vien tik biudžetinėms įstaigoms pasipelnyti.

LRT FAKTAI jau rašė, kad internete plinta žinutės apie ligoninių neva gaunamą paramą: apie tai vaizdo įraše liudijo pavežėju dirbantis vyras, esą gavęs informacijos iš Santaros klinikų darbuotojos. Kazimiero Juraičio „YouTube“ kanalas tuo metu skleidė ne gandus, o melagingą žinutę apie konkretų atvejį, kai šiauliečiams esą buvo išmokėti pinigai, jiems sutikus su teigiama mirusios mamos koronaviruso diagnoze. Tokia istorija negali būti tiesa, nes tuo metu Šiauliuose nuo koronaviruso nebuvo mirusi nė viena moteris.

Santaros klinikos: artimieji nieko nepasirašinėja

Santaros klinikų atstovai, paprašyti pakomentuoti sklindančias kalbas, sakė, kad mirties priežastį liudijime įrašo gydytojas, artimieji šiame procese nedalyvauja.

„Artimiesiems nereikia sutikti ar nesutikti su gydytojo, išrašiusio medicininį mirties liudijimą, nustatyta mirties priežastimi. Jie tiesiog pasirašo, kad gavo dokumentą – mirties liudijimo nuorašą“, – aiškino Gitana Letukienė, klinikų atstovė spaudai.

Ji taip pat pakomentavo ir situacijas, kai miręs žmogus yra užsikrėtęs koronavirusu, tačiau turi ir kitų sveikatos sutrikimų.

„Mirties liudijime gydytojas įrašo tiesioginę mirties priežastį, taip pat fiksuojamos ir kitos priežastys: tarpinė mirties priežastis, pagrindinė liga arba trauma, sukėlusi mirtį, kitos svarbios patologinės būklės, sąlygojusios mirtį, bet nesusijusios su pagrindine mirties priežastimi.

Pavyzdžiui, jei žmogus mirė nuo COVID-19, jo mirties liudijime mirties priežastis ir bus nurodyta COVID-19. Jei žmogus mirė nuo traumos, bet buvo užsikrėtęs ir COVID-19, jo pagrindinė mirties priežastis bus nurodyta trauma, o COVID-19 ar kitos lydinčios patologijos bus nurodytos kaip kitos svarbios patologinės būklės“, – teigė Santaros klinikų atstovė.

Laidojimo namai: klausėme, ar prisiimtų atsakomybę

Tuo metu Vilniaus laidojimo rūmų UAB „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė taip pat paneigė informaciją, esą artimiesiems liepiama pasirašyti, kad sutinka su teigiama koronaviruso diagnoze.

Tačiau ji minėjo, kad buvo situacijų, kai žmonės norėjo atsiimti mirusiojo kūną, kai laidojimo namai neturėjo COVID-19 testo rezultatų. Pasak laidojimo namų direktorės, tokiu atveju laidojimo įmonės privalo laikyti kūną atskirose patalpose ir tik gavusios neigiamą rezultatą, gali jį atiduoti laidoti.

„Gal galėjo būti, kad artimieji norėjo pasiimti mirusiojo palaikus ir laidoti, nors dar nėra atsakymo dėl COVID-19. Tokiu atveju laukiame ir turime informuoti artimuosius, nes ir laidojimas yra kitoks, reikia imtis atsargos priemonių“, – apie situaciją laidojimo namuose sakė UAB „Ritualas“ direktorė. Pasak jos, kartais kūno pasiimti, laukiant testo rezultatų, nebuvo galima net dvi paras.

Laidojant koronaviruso infekciją turinčius žmones, galioja specialios rekomendacijos. Pavyzdžiui, tokiems kūnams griežtai nerekomenduojama atlikti skrodimų, palaikus rekomenduojama kremuoti arba šarvoti uždarame karste. Laidojimo namuose, pasak J. Sprainaitienės, infekuotiems ir galimai infekuotiems palaikams yra atskiri šaldytuvai: „Labai svarbu, kad artimieji suprastų tikrąsias rizikas“.

„Žmonėms ši situacija dažnai sukeldavo pyktį, bet kai paaiškindavome, kokios yra SAM rekomendacijos laidojant COVID-19 sirgusį asmenį, jie nurimdavo“, – sakė ji.

Dėl to, pasak laidojimo namų direktorės, laidojimo namai kai kuriems artimiesiems pasiūlydavo pasirašyti dokumentus, kad jie supranta riziką ir prisiima atsakomybę, jei paaiškėtų, kad mirusysis vis dėlto buvo infekuotas.

Tačiau ji patikino, kad jokie dokumentai nebuvo pasirašomi – siūlymas pasirašyti buvo kaip priemonė žmones įtikinti dėl rizikos. „Kad suprastų, kad tai jų atsakomybė“, – sakė J. Sprainaitienė.

Kiek kartų žmonėms buvo siūloma pasirašyti tokius tariamus dokumentus, ji negalėjo pasakyti. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad nėra aišku, kas yra nusiskundimo internete autorius – žinutės, kuria dalijamasi socialiniame tinkle, autoriaus vardas yra uždengtas.

Pinigų už teigiamą diagnozę artimieji negauna

Laidojimo namų direktorė taip pat paneigė, kad laidojimo namai gauna daugiau pinigų už tai, kad laidojamas nuo koronaviruso miręs žmogus.

„Jokių lengvatų ar subsidijų, kai laidojame nuo koronaviruso [mirusius], valstybė ar Europos Sąjunga neskiria“, – sakė J. Sprainaitienė.

Ji paneigė ir galimybę, kad nuo koronaviruso mirusiems žmonėms būtų skiriamas papildomas finansavimas, t. y. speciali savivaldybės skiriama laidojimo pašalpa, kurios dydis šiandien siekia 300 Eur.

„Laidojimo pašalpa yra skiriama visiems Lietuvos gyventojams, tik pensininkams ji didesnė“, – sakė laidojimo namų direktorė.

Melagingos naujienos

Nors nėra aišku, kaip socialiniuose tinkluose pradėjo plisti žinutės, kalbančios apie mirusiųjų artimuosius, esą verčiamus pasirašyti dokumentus dėl teigiamos koronaviruso diagnozės, konkrečius kaltinimus dėl tokios praktikos paneigė Vilniaus laidojimo rūmai. Tačiau jų direktorė užsiminė, jog artimiesiems buvo siūloma pasirašyti dokumentus prisiimant atsakomybę, jei jie reikalauja atsiimti palaikus, kurių tyrimo dėl koronaviruso rezultatų dar laukiama.

Tuo metu Santaros klinikų atstovai sako, kad artimieji neturi jokios įtakos, sprendžiant dėl mirusiojo mirties priežasties – šią diagnozę į mirties liudijimą įrašo gydytojas, artimieji tik pasirašo, jog mirties liudijimą gavo.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra