Mokslas ir IT

2020.08.31 20:00

Išsprendė mįslę, kodėl prieš 13 tūkst. metų Žemė staigiai atšalo – kalti visai ne meteorai

LRT.lt2020.08.31 20:00

Remiantis moksliniu tyrimu, kurio bendraautoriumi buvo ir Teksaso A&M universiteto profesorius, Vidurio Teksase esančiuose urvuose rastos nuosėdos, panašu, padėjo išspręsti mįslę, kodėl prieš 13 tūkst. metų Žemės staiga atšalo, rašo „Science Daily“.

Pirmųjų amerikiečių tyrimų centro direktorius ir nusipelnęs Teksaso A&M universiteto profesorius Michaelas Watersas kartu su kolegomis iš Bayloro universiteto ir Hjustono universiteto savo tyrimo išvadas paskelbė žurnale „Science Advances“.

Kai kurie tyrėjai mano, jog įvykis, po kurio Žemė atvėso net 3 laipsniais Celsijaus, buvo nežemiškos kilmės, pavyzdžiui, susidūrimas su meteoru.

Tačiau M. Watersas ir jo suburta mokslininkų komanda nustatė, kad Hallo urve esančių nuosėdų tyrimas leidžia daryti prielaidą, jog tai greičiausiai įvyko dėl ugnikalnio išsiveržimo.

M. Waterso teigimu, Teksase esančio Hallo urvo nuosėdų amžius siekia net 20 tūkst. metų. Jis pats jas tirti pradėjo 2017 m.

„Tai rekordinis amžius, suteikiantis unikalią tarpdisciplininio bendradarbiavimo galimybę, ieškant atsakymų į net keletą tyrėjams labai svarbių klausimų, – sakė jis. – Vienas iš šių svarbių klausimų buvo toks: ar nežemiškas susidūrimas įvyko maždaug ledynmečio pabaigoje, kai Kanadą dengę ledynai jau tirpo, ir sukėlė trumpalaikį atvėsimą, grąžinusį šiaurinį pusrutulį į ledynmetį dar 1200 metų?“

M. Watersas ir jo komanda nustatė, kad urve yra nuosėdų, kurias pirmasis atrado Thomas Staffordas („Staffordo tyrimų laboratorija“, Koloradas) ir kurių amžius kaip tik sutampa su galimo Žemės susidūrimo su meteoru laikotarpiu, todėl galbūt jos galėtų padėti rasti atsakymą į šį klausimą, o gal net ir nustatyti atšalimo priežastį.

Greičiausiai šis įvykis prisidėjo ir prie kažkada Šiaurės Amerikoje gyvenusių didžiųjų žinduolių, kaip antai mamutų, arklių ir kupranugarių, išnykimo.

„Šis tyrimas rodo, kad su atvėsimu siejamos geocheminės ypatybės nėra unikalios – prieš 9-15 tūkst. metų panašūs reiškiniai įvyko net keturis kartus, – aiškina tyrėjų komandos vadovas, Hjustono universiteto geomokslų profesorius Alanas Brandonas. – Tai reiškia, kad atvėsimo priežastis neatskriejo iš kosmoso.“ Geocheminiai, kaip anksčiau manyta, milžiniško meteoro sprogimo atmosferoje įrodymai, iš tiesų liudija apie tuo metu vykusius didžiulius ugnikalnių išsiveržimus.

„Buvau skeptiškai nusiteikęs, – sako A. Brandonas. – Mes visais įmanomais būdais ieškojome alternatyvaus paaiškinimo ir net vengėme tokios išvados. Ugnikalnio išsiveržimas buvo laikomas galimu paaiškinimu, tačiau mes jį atmetėme, nes nebuvo su tuo susijusių geocheminių įrodymų.“

Anot tyrėjų, išsiveržus ugnikalniui, pasklidę aerozoliai atspindi saulės spinduliuotę tolyn nuo Žemės ir gali sukelti pasaulinį klimato atvėsimą, trunkantį nuo vienerių iki penkerių metų, priklausomai nuo išsiveržimo masto ir laiko.

„Šis staigaus atvėsimo laikotarpis sutampa su daugybės rūšių, įskaitant arklius ir kupranugarius, išnykimo ir kloviso kultūros susiformavimo metu“, – aiškina M. Watersas.

A. Brandonas kartu su mokslininke iš Hjustono universiteto Nan Sun atliko izotopinę Hallo urve rastų nuosėdų analizę. Jie nustatė, kad nuosėdose nėra reikiamos tokių elementų, kaip iridis, rutenis, platina, paladis ir renis proporcijos, o tai reiškia, kad atvėsimo negalėjo sukelti meteoras ar asteroidas.

Anot mokslininkų, ugnikalnių išsiveržimai didžiausią atvėsimą sukelia aplink patį išsiveržimo epicentrą, labiausiai jis juntamas apie metus, o vėliau po truputį silpsta.

Vėlyvuoju driasu vadinamas atvėsimas truko apie 1 200 metų, todėl „vieno ugnikalnio išsiveržimas galėjo būti svarbiu pradžios veiksniu, tačiau turėjo įvykti ir kitų Žemės sistemų pokyčiai, kaip antai vandenyno atvėsimas, didesnis sniego sluoksnis, kad vėsesnis periodas išsilaikytų ilgesnį laiką“, – sako tyrimo bendraautorius, Bayloro universiteto geomokslų profesorius Stevenas Formanas.

M. Watersas priduria, kad svarbiausia yra tai, jog „vėlyvojo driaso laikotarpio nuosėdose rastos cheminės anomalijos rodo, jog jų priežastis yra ugnikalnio išsiveržimas, o ne koks nors nežemiškos kilmės įvykis.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt