Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.12.03 10:44

Sutriuškintas Wi-Fi: belaidžio interneto revoliucija ar šnipštas?

15min.lt 2015.12.03 10:44

Pastaraisiais metais mokslininkų ir inžinierių dėmesys nukrypo į populiarią Wi-Fi technologiją – intensyviai ieškoma tobulesnės pamainos. Lapkričio mėnesį pasirodė net keli skirtingų mokslininkų straipsniai, rodantys, jog naujasis duomenų perdavimo būdas Li-Fi pagal greitį triuškina Wi-Fi, tačiau ekspertai neskuba džiaugtis – greitis dar ne viskas, taip lengvai įveikti Wi-Fi nepavyks.

Kodėl Wi-Fi jau paseno?

Tradicinių belaidžio interneto maršrutizatorių trūkumas yra tas, kad keli internetą naudojantys įtaisai namuose paprastai trukdo vienas kitam. Tačiau LED šviestukų sistemos pagalba veikianti Li-Fi technologija kambaryje gali maksimaliai išnaudoti kelis šviesos srautus vienu metu ir veikti be jokiu trikdžių.

Kadangi interneto ryšiu sujungti prietaisai tampa vis populiaresni, ryšio ekspertai prognozuoja, jog greitai Wi-Fi tinklai nebesugebės susidoroti su vis didėjančiu trikdžių srautu.

Li-Fi: pasakiški greičiai ir įspūdingas pralaidumas

Li-Fi leidžia duomenis perduoti naudojant įrenginiuose integruotus LED šviestukus bei vis labiau populiarėjančias LED apšvietimo lempas. Jau dabar LED šviestukus galime rasti bene kiekvienuose namuose, todėl daugelis kompanijų ieško būdų, kaip Li-Fi išnaudoti kuo efektyviau. Šia technologija jau susidomėjo tokios mokslo įstaigos, kaip „Disney Research“ ir Berlyne įsikūręs Fraunhoferio institutas.

Naujausi Oregono valstybinio universiteto (JAV) mokslininkų atlikti Li-Fi tyrimai rodo, jog ši technologija gali apie 10 kartų pagreitinti belaidį internetą.

JAV mokslininkams su Li-Fi sistema pavyko duomenis perduoti iki 100 megabitų per sekundę greičiu. Nors kai kurie dabartiniai Wi-Fi turi panašų greitį, tačiau jį dar reikia padalinti iš prie to paties tinklo prijungtų prietaisų skaičiaus, tad esant 10 įrenginių kiekvienas vartotojas gali naudotis vos 10 megabitų per sekundę greičiu.

Pranešimas apie šiuos JAV atliktus tyrimus buvo paskelbtas 17 ACM tarptautinėje bevielio interneto ryšio ir dinaminių sistemų imitavimo, modeliavimo bei analizės konferencijoje. Tyrimą rėmė – JAV Nacionalinis mokslo fondas.

Tačiau 100 MB/s greitis – tikrai ne riba. Tai įrodė Estijos inovatoriai, nepriklausomai nuo JAV kolegų atliekantys savo tyrimus su Li-Fi. Lapkritį paskelbta, jog estams laboratorinių bandymų metu su Li-Fi pavyko pasiekti net 224 Gbps greitį, o vėliau technologiją pirmą kartą pademonstravo už laboratorijos ribų.

Li-Fi išmėginta pramoninėse patalpose Taline, Estijoje – pranešama, kad bandymų metu pasiektas 1 Gbps greitis. Tai 100 kartų didesnis nei vidutinis greitis naudojant Wi-Fi.

Li-Fi privalumai bus naudingi ne tik verslui ir pramonei. Šiuolaikiniuose namuose, kur telefonai, planšetiniai, nešiojami kompiuteriai, žaidimų sistemos ar televizoriai – visi yra prijungti prie interneto, padidintas signalo pralaidumas gali pašalinti tokias problemas, kaip vaizdo transliacijų, turinio įkėlimo, jo peržiūros sutrikimus. Taigi, Li-Wi atvertų tokias duomenų mainų galimybes, apie kurias dabar nė neįsivaizduojame.

Greitos revoliucijos nebus: kokius trūkumus mato LED gamintojai

Paprastą vartotoją dažniausiai domina ne konkreti naujos technologijos perspektyva, o tai, kaip greitai jis ją galės išbandyti praktikoje. Ir nors ryšio ekspertai džiūgauja Li-Fi pasiekimais, LED šviestuvų gamintojas ELMO technologijos siūlo į viską žiūrėti plačiau ir greitu metu nežada didelės revoliucijos.

„Visų pirma, ši technologija pritaikoma ne visiems įrenginiams. Antra, dabartinė Li-Fi technologija kol kas užtikrina tik informacijos perdavimą šviesos pagalbą į vieną pusę – tai, tiesa sakant, nėra labai sudėtinga. Tačiau internetui juk reikia ir grįžtamojo ryšio. Kad tai pasiekti, LED šviestuvai turi turėti daviklį (foto elementą), o kiekvienas išmanusis telefonas arba kompiuteris – reikiamų charakteristikų šviesos šaltinį patikimam informacijos perdavimui“, – pačius paprasčiausius Li-Fi iššūkius vardina ELMO technologijos projektų vadovas Jonas Jakučionis.

Technine prasme šias išvardintas problemas išspręsti nėra labai sunku – tereikia sudominti tiek elektroninės technikos, tiek LED šviestuvų gamintojus. Tačiau norint iš tiesų sudominti, teks atsakyti ir į kitus klausimus, susijusius su pačios Li-Fi technologijos trūkumais.

„Manau, kad dar daug klausimų reikia išspręsti norint, kad ši technologija funkcionuotų kasdieninio naudojimo sąlygoms. Tarkime, telefoną dažnai laikome kišenėje – tokiu atveju jis liktų be šviesos,  taip pat ir be interneto. Be to, mobili elektronika dažnai turi specialius dėklus, apsaugančius nuo mechaninio poveikio – jie trukdys patekti šviesai“, – LED šviestuvų gamintojams aktualius klausimus vardino ELMO technologijos atstovas.​

Tad tikėtina, jog greitu metu Li-Fi tikrai neišstums Wi-Fi technologijos, tačiau ją papildys – pačioje pradžioje bus naudojamos bendrai, siekiant sumažinti pralaidumo problemas. Pavyzdžiui, oro uostų terminaluose, kavinėse ar namuose, kur interneto ryšiu vienu metu naudojasi daug žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi