Mokslas ir IT

2013.02.17 21:11

16-mečio sukurtas vėžio nustatymo metodas – 168 kartus greitesnis ir 26 tūkst. kartų pigesnis nei iki šiol

15min.lt 2013.02.17 21:11

Vunderkindas Jackas Andraka pasiūlė naują vėžio nustatymo metodą – 26 tūkstančius kartų pigesnį, 90 proc. patikimesnį ir 168 kartus greitesnį. Jaunąjį vunderkindą pasikvietė pats Barackas Obama, skelbia „Die Welt“. 

Vunderkindas Jackas Andraka pasiūlė naują vėžio nustatymo metodą – 26 tūkstančius kartų pigesnį, 90 proc. patikimesnį ir 168 kartus greitesnį. Jaunąjį vunderkindą pasikvietė pats Barackas Obama, skelbia „Die Welt“.

Kai antradienį B.Obama Kongrese skaitė savo metinį pranešimą, tarp svečių sėdėjo ir Jackas Andraka. Ankstyvos formos vėžio nustatymo srityje jis padarė tikrą revoliuciją. Merilando valstijos moksleivis išrado pigų ir saugų ankstyvos stadijos kasos, plaučių ir kiaušidžių vėžio nustatymo būdą.

„Dar prieš kalbą visas renginys buvo fantastiškas. Šie žmonės, auditorja, istorija, viskas kartu šią akimirką pavertė tarsi nerealia. Kai prezidentas Obama kalbėjo, man tai atrodė tiesiog neįtikėtina. Daug sužinojau apie politiką“, – susižavėjimo viešnage Kapitolijuje neslėpė Jackas. Jis tapo garbingu vakaro svečiu, tuo metu kai 33,5 mln. žiūrovų B.Obamos kalbą stebėjo per televiziją.

Interviu žurnalui „Forbes“ vunderkindas pasakojo, kad prezidentui prakalbus apie mokslo ir medicinos tyrimų skatinimą, jis pašoko iš vietos ir pradėjo ploti. „Jis tai suprato“, – šyptelėjo Jackas.

Iškart po ceremonijos prezidentas jaunuoliui skyrė kelias minutes. „Tai buvo fantastiška“, – teigė gabus jaunuolis. B.Obama parodė susidomėjimą jaunuolio išradimu ir užsiminė, kad išradimas turi pasiekti žmones.

15-metis mokslininkas

Praėjusių metų gegužę, dar būdamas 15 metų, J.Andraka pelnė Mokslo ir visuomenės draugijos teikiamą medicinos premiją, 75 tūkstančius dolerių. Premiją skyrė puslaidininkių gamintoja „Intel“.

„Youtube“ galima išvysti vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip skelbiant laimėtojus Jackas sėdi tarp publikos. Išgirdęs savo pavardę, apimtas jaunatviško entuziazmo ir neaprėpiamo džiaugsmo, jis lekia ant scenos. Kuomet Jackas sužinojo, kad laimėjo prestižinį Gordono E.Moore'o apdovanojimą, jis mojavo, verkė, parkrito ant kelių, visus apkabino. Niekas to nepalaikė vaidyba.

Prizą paauglys laimėjo už cukrinio diabeto testo juosteles. Popieriaus gabalėlis atpažįsta baltymą mezoteliną, kuris sergant vėžiu atsiranda kraujyje ir šlapime.

Berniuko tėtis yra statybų inžinierius, o mama – anesteziologė. Savo vaikus, du sūnus, jie auklėjo principu: „Viską sužinok pats“.

Jackas vadovavosi šia taisykle: „Aš į viską žiūrėjau pro mokslo prizmę, iškeldavau hipotezę, išbandydavau, gaudavau rezultatą ir vėl pradėdavau nuo pradžių“.

Nuo šeštos klasės jis dalyvavo daugelyje išradimų konkursų, laimėjo tris aukso ir vieną sidabro medalį. Kūrė apsaugas užtvankoms ir išrado metodiką, kaip tam tikrų bakterijų dėka vandenį apsaugoti nuo toksinų.

Išradimą paskatino mirtis

Svarbiausia vunderkindo išradimą paskatino dėdės mirtis, jo gyvybę nutraukė vežys, kuris buvo aptiktas per vėlai. Berniukas pradėjo domėtis ir tyrinėti. Jis darbavosi savo mokyklos biologijos klasėje, tačiau laboratorijos, galinčios patikrinti jo hipotezes, mokykloje nebuvo. Vaikinas kreipėsi į 200 Johno Hopkinso ir Baltimorės universitetų profesorių, taip pat į prestižinį Nacionalinės sveikatos institutą, tačiau niekas nenorėjo bendradarbiauti. Galiausiai „taip“ pasakė Johno Hopkinso profesorius, onkologas Anirbanas Maitra. Jis pakvietė berniuką pasikalbėti, o šis įtikino profesorių leisti jam dirbti laboratorijoje.

Bandymo medžiagos – vos keli centai

Jacko išrastos bandymų juostelės veikia kaip filtro popierius. Šios juostelės impregnuotos anglies nanovamzdelių tirpalu. Šie maži cilindriukai, kurių sienos nestoresnės nei atomo, suriša mezotelino baltymą.

Medžiagos tokiems vėžio tyrimams kainuoja vos kelis centrus. Tai 26 tūkst. kartų pigiau nei tradiciniai vėžio aptikimo metodai, kurie dažniausiai remiasi antikūnų nustatymu. Tyrimas įrodė, kad juostelės buvo patikimos 90 proc. atvejų. Tokio rezultato negarantavo joks kitas ankstyvos diagnozės nustatymas. Be to, testui tereikia 5 minučių, tad apie vėžį galima sužinoti 168 kartus greičiau.