Mokslas ir IT

2020.08.12 22:10

Gražiausias rugpjūtį matomas reginys: nakties dangų skrodžia Perseidų lietus

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2020.08.12 22:10

Naktį iš rugpjūčio 12 į 13 d. – tinkamiausias laikas stebėti Perseidų meteorus, skrodžiančius dangų. Šis reiškinys neįprastai nušviečia nakties dangų nuo sutemos iki aušros.

Pasak etnoastronomo Jono Vaiškūno, tai vienas iš ryškesnių metinių reiškinių. „Nuo 60 iki 100 meteorų per valandą galima tikėtis. Daugmaž per minutę tikrai vienas meteoras nukrenta“, – teigė jis portalui LRT.lt.

Anot jo, kaip ir kiekvienas meteorų srautas, tai yra kometos dulkių šleifas, į kurį Žemė įskrieja. Kiekvienais metais, skriedama aplink Saulę, ji kerta juostą, kuriame šių dulkių yra daugiausia, o mes savo ruožtu kometos nuolaužas matome kaip žybsinčius meteorus.

„Palankios sąlygos, jeigu dangus bus giedras. Mėnulis dyla, šiek tiek šviesa trukdys stebėti, bet kadangi Perseidų meteorai pasižymi ryškumu, vis tiek bus, į ką pasižiūrėti. Geriausia stebėti po vidurnakčio“, – aiškino J. Vaiškūnas.

Kaip aiškino etnoastronomas, pats meteorų pikas turėtų būti matomas išeinantis iš Persėjo žvaigždyno, esančio virš Sietyno – padrikojo žvaigždžių spiečiaus Tauro žvaigždyne, maždaug Šiaurės Rytų pusėje. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad meteorai sklaidosi per visą dangų, todėl reikėtų stebėti ne tik vieną dangaus dalį.

„Jeigu patariama, kaip stebėti, tai geriausia tai daryti atsigulus, tada matai visą dangų. Tai yra vienas iš srautų, kuris matomas būtent rugpjūčio mėnesį. Rugpjūtį dangus būna giedras, matosi labai daug žvaigždių, šilta. Labai gerai stebėti, bet žinoma, užmiestyje, nes mieste pamatyti ką nors per šviesas yra labai sunku“, – teigė J. Vaiškūnas.