Mokslas ir IT

2020.08.11 12:23

Putinas pranešė, kad Rusijoje užregistruota pirmoji vakcina nuo COVID-19, tačiau nėra galimybės patikrinti jos saugumo

LRT.lt, BNS, ELTA2020.08.11 12:23

Vladimiras Putinas pranešė, kad Rusijoje užregistruota pirmoji pasaulyje vakcina nuo koronaviruso, informuoja Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

„Kiek žinau, šį rytą pirmą kartą pasaulyje buvo įregistruota vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos“, – antradienį susitikime su vyriausybės nariais sakė Putinas, rašo portalas „Dožd“.

Anot Putino, skiepijimas Rusijoje turėtų būti savanoriškas.

Jis pridūrė, kad viena iš jo dukrų buvo paskiepyta nuo COVID-19. Kuri tiksliai dukra, jis nepatikslino. CNN papildė, kad Putino dukra pasiskiepijusi jautė šiek tiek didesnę temperatūrą, tačiau dabar jaučiasi gerai.

„Kiek žinau, šį rytą pirmąkart pasaulyje buvo įregistruota vakcina nuo naujosios koronavirusinės infekcijos“, – V. Putinas sakė per vaizdo konferencijos būdu surengtą pasitarimą su vyriausybės nariais.

„Nors žinau, kad ji veikia gana efektyviai, formuoja tvarų imunitetą, kartoju: [vakcinai] buvo atlikti visi būtini patikrinimai“, – pridūrė jis.

„Žinau, kad ši vakcina... buvo sukurta adenovirusinių vektorių pagrindu, bet privalumas, mano nuomone, yra tas, kad ji sukurta žmogaus adenovirusų vektorių pagrindu ir veikia tiksliau, formuoja tvarų antikūnų ir ląstelinį imunitetą. Tai taip pat labai gerai žinau, nes viena iš mano dukterų atliko sau tokį skiepijimą. Manau, ji šia prasme sudalyvavo eksperimente“, – nurodė V. Putinas.

Rusija skuba plėtoti vakciną nuo koronaviruso, kiek anksčiau šį mėnesį Maskva paskelbė besitikinti gana greitai pradėti masinę gamybą ir iki kitų metų pradėti gaminti „keletą milijonų“ dozių per mėnesį.

Praėjusią savaitę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paragino Rusiją nenusižengti tvarkai, sekti priimtomis gairėmis ir „pereiti visus etapus“, būtinus sukurti saugią vakciną.

Nėra galimybės patikrinti saugumo

Kaip anksčiau rašė CNN, Rusija nepateikė jokios mokslinės informacijos apie vakcinos bandymus, todėl nėra galimybės patikrinti jos saugumo ir efektyvumo. Baiminamasi, kad vakciną kūręs Maskvoje esantis Gamalėjos institutas galėjo „nukirsti svarbius kampus“ ją vystant.

Visame pasaulyje vykdoma dešimtys vakcinų bandymų, ir tik nedaugelis iš jų atlieka didelio masto veiksmingumo bandymus. Dauguma kūrėjų įspėjo, kad dar liko daug darbo, kol bus galima patvirtinti jų vakcinas.

Kaip rašo „The Guardian“, šiuo metu 7 vakcinos yra trečiojoje bandymų fazėje, tačiau dar nė viena nėra patvirtinta. JAV vyriausybės ekspertas epidemijų klausimais Anthony‘is Faucis agentūrai „Reuters“ teigė, kad saugi ir efektyvi vakcina bus registruota šių metų pabaigoje.

Manoma, kad bandė pavogti duomenis apie kitas vakcinas

Dar liepos mėnesį BBC pranešė, kad Rusijos šnipai yra nusitaikė į organizacijas, bandančias sukurti koronaviruso vakciną Jungtinėje Karalystėje (JK), JAV ir Kanadoje, įspėjo saugumo tarnybos.

JK nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC) teigė, kad įsilaužėliai „beveik neabejotinai“ veikė kaip „Rusijos žvalgybos tarnybų dalis“.

Jie nepatikslino, kurios organizacijos tapo šnipų taikiniu ir ar kokia nors informacija buvo pavogta. Tačiau patikino, kad vakcinos tyrimų įsilaužėliai nepaveikė.

Rusija atsakomybės už tai neprisiėmė.