Mokslas ir IT

2020.08.10 09:52

Švedijos vyriausiasis epidemiologas abejoja kaukių nauda

ELTA, LRT.lt2020.08.10 09:52

Švedijos vyriausiasis epidemiologas Andersas Tegnellis abejoja kaukių nauda kovoje su koronavirusu. Vokietijos laikraščiui „Bild“ jis sakė: „Rezultatas, kurį galėjo duoti kaukės, yra stebėtinai silpnas, nors žmonės dėvi jas visame pasaulyje“.

Ekspertas teigė esąs nustebęs, „kad mes neturime daugiau arba geresnių tyrimų dėl to, kokį efektą kaukės iš tiesų duoda“. Jis tęsė: „Tikėti, kad kaukės gali išspręsti problemą, bet kokiu atveju labai pavojinga“. Daugelyje šalių, įskaitant Ispaniją ar Belgiją, kuriose žmonės turėjo dėvėti kaukes, infekcijų skaičiai esą augo.

Švedija nesiėmė griežtų kovos su koronavirusu priemonių: čia nebuvo skelbiami judėjimo ribojimai ar reikalavimas dėvėti kaukes. Šalyje veikė mokyklos ir restoranai. Tačiau liepos pradžioje infekcijų skaičiai ėmė sparčiai mažėti – nuo 2 500 iki 300 užsikrėtimų per parą.

Švedijoje iš viso patvirtinta 82 323 koronaviruso atvejai, 5 763 žmonės mirė.

Visgi, dauguma mokslininkų tvirtina, kad kaukės vienareikšmiškai padeda. Kaip anksčiau LRT.lt portalui yra teigęs Vilniaus universiteto profesorius, biochemikas ir biofizikas Daumantas Matulis, kaukės vienareikšmiškai padeda.

Anot jo, nors tai nėra visiška apsauga, kaukė vis tiek sumažina galimybę užsikrėsti.

„Visų pirma kaukė yra pagarbos ženklas aplinkiniams. Jeigu koronavirusu užsikrėtęs žmogus yra su kauke, jis saugo aplinkinius, o jeigu jis yra be kaukės, bet aplinkiniai su kauke, tuomet efektas yra šiek mažesnis, tačiau kiti vis tiek yra saugomi. Skaičiuojama, kad tikimybę sumažina 70 proc. ir daugiau“, – kalbėjo mokslininkas.

Ankstesni tyrimai rodo, kad kaukės ženkliai sumažina galimybę užsikrėsti koronavirusu.

Kaip anksčiau rašė CNN, tyrėjų komanda iš Teksaso ir Kalifornijos palygino COVID-19 infekcijos dažnį Italijoje ir Niujorke prieš tai ir po to, kai kaukių dėvėjimas tapo privalomas. Remiantis tyrimu, abejose vietose infekcijų dažnis sumažėjo tik po to, kai buvo įvestos privalomos veido kaukės priemonės.

Mokslininkai paskaičiavo, kad kaukių dėvėjimas užkirto kelią 78 tūkst. užsikrėtimo atvejų Italijoje nuo balandžio 6 iki gegužės 9 d. Jeigu ne kaukės, Niujorko mieste tarp balandžio 17 ir gegužės 9 susirgusių asmenų būtų 66 tūkst. daugiau.

Anot mokslininkų, veido kaukių nešiojimas viešoje vietoje yra veiksmingiausia priemonė užkirsti kelią viruso perdavimui tarp žmonių, o ši nebrangi praktika kartu su socialinio atstumo laikymusi, karantinu ir kontaktų sekimu yra patikimiausias būdas sustabdyti COVID-19 pandemiją iki tol, kol bus sukurta vakcina.