Mokslas ir IT

2020.08.09 11:51

Karantinas ne tik žmonėms: sirgdami vampyriniai šikšnosparniai taip pat izoliuojasi

LRT.lt2020.08.09 11:51

Kai šie žinduoliai suserga, jie mažiau bendrauja su šeimos nariais ir draugais, rašoma naujo tyrimo išvadose. „Jie tokie kaip mes“, – vieno iš tyrimo autorių žodžius cituoja „The New York Times“.

Vampyriniai šikšnosparniai, šios kraujasiurbės skraidančios būtybės su aštriais it durtuvas dantimis, yra pakankamai socialūs gyvūnai. Jie mėgsta vienas kitą kutinėti, dalintis maistu, t. y. atrytu kokio kito nelaimėlio žinduolio krauju. Atsiskyrę nuo grupės, šie šikšnosparniai susišūkauja vieni su kitais.

Tačiau, kaip rašoma neseniai atlikto tyrimo išvadose, jei kuris individas suserga, jis ima rečiau šauktis savo gentainių, mažiau bendrauja su šeimos nariais ir draugais.

2020 m. toks elgesys labai jau primena fizinio ir socialinio atstumo laikymąsi. Tačiau mokslininkai nemano, kad šikšnosparniai izoliuojasi sąmoningai. Praėjusią savaitę leidinyje „Biology Letters“ paskelbę savo išvadas, mokslininkai teigia esą įsitikinę, kad susirgę šikšnosparniai neturi jėgų sukaupti šūksniui reikalingą energiją.

„Visai kaip mes, – sako tyrimui vadovavęs Ostine įsikūrusio Teksaso universiteto doktorantas Sebastianas Stockmaieris. – Kai jie serga ir blogai jaučiasi, socialinis gyvenimas jų nedomina.“

S. Stockmaieris ir jo kolegos mokslininkai teigia, kad toks jų elgesys panašus į apsnūdimo būseną, kurią jaučiame susirgę, kai norisi nesikelti iš lovos ir visą laiką gulėti.

Tyrėjai nustatė, kad kai vampyriniai šikšnosparniai suserga, jie su gentainiais susišūkauja 30 proc. rečiau nei tuomet, kai būna sveiki. Ir nesvarbu, ar toks elgesys yra sąmoningas, ar ne, jis turi teigiamą poveikį – neleidžia taip sparčiai plisti patogenui, kuriuo sergantys individai yra užsikrėtę.

„Susirgę jie rečiau kutinėja kitus, – sako S. Stockmaieris. – Teoriškai tai mažina galimybes užkratui plisti.“

S. Stockmaieris apgailestauja, kad šiuo metu „šikšnosparniams skiriamas žiniasklaidos dėmesys daugiausia yra neigiamas“, iš esmės dėl to, kad visuotinai tikima, jog naujasis koronavirusas, sukeliantis COVID-19, žmonėms peršoko iš pasagnosinių šikšnosparnių. Jis pažymi, kad tai yra visai kita nei vampyriniai šikšnosparniai rūšis ir kad visi šie žinduoliai yra unikalūs ir įdomūs mokslui.

„Man patinka šikšnosparniai, – sako jis. – Manau, kad jie – nuostabūs gyvūnai.“