Mokslas ir IT

2020.08.08 10:52

Ką turėtumėte žinoti apie koronaviruso nustatymo testus

LRT.lt2020.08.08 10:52

SARS-CoV-2 tyrimai yra laikomi svarbia sąlyga, siekiant palaipsniui švelninti apribojimus. Tačiau kokios turi būti testavimo apimtys ir ką vertėtų tirti, klausia „Deutsche Welle“. Rinkoje pasirodo vis daugiau naujojo koronaviruso testų. Liepos pabaigoje visame pasaulyje jau buvo priskaičiuojama daugiau kaip 270 šiam tikslui skirtų produktų. Išskiriami trys pagrindiniai jų tipai: PGR testai, serologiniai testai (ELISA) ir antigenų testai.

PGR testai

Norint išsiaiškinti, ar žmogus yra užsikrėtęs ir gali užkrėsti kitus, paprastai naudojamas polimerazine grandinine reakcija (angl. polymerase chain reaction – PCR) paremtas metodas. Yra ir vadinamieji izoterminio DNR amplifikavimo testai, tačiau jie veikia labai panašiai į PGR testus.

Abiem atvejais iš paciento gerklės vata apvyniotu pagaliuku paimamas seilių mėginys. Tyrimams tinka ir giliau plaučiuose esantys skrepliai. Tada per keletą etapų padauginama tam tikra mėginyje esančios genetinės medžiagos dalis, pavyzdžiui, genas, ir, taikant elektroforezės agarozės gelyje biocheminį metodą, nustatoma, ar mėginyje buvo genetinės viruso medžiagos.

Jei genetinės medžiagos randama, pacientas laikomas sergančiu. Jei tokios medžiagos nerandama, tai visgi nereiškia, kad pacientas negali būti užsikrėtęs. Gali būti taip, kad virusas nepateko į mėginį, nors kitose organizmo vietose jo yra.

Tai paaiškina, kodėl kai kuriais atvejais išgydytais laikytų COVID-19 pacientų PGR testai buvo teigiami. Greičiausiai tokiais atvejais virusas visą laiką slypėjo jų organizme, tačiau nebuvo rastas tyrimo metu ir buvo pranešta, kad pacientai pasveiko.

Greitieji PGR testai

Tradiciniai PGR testai atliekami laboratorijoje. Dažniausiai tai daroma, naudojant aukšto našumo atrankos metodą, kuomet tūkstančiai mėginių gali būti tiriami vienu metu. Paprastai ši procedūra užtrunka keletą valandų, todėl pacientams rezultatų tenka laukti nuo pusdienio iki kelių dienų.

Greitieji PGR testai yra vienas iš būdų sutaupyti laiko šio proceso metu. Tokiu atveju tyrimas atliekamas ne centrinėje laboratorijoje, o bet kurioje vietoje, naudojant mobiliąją įrangą, kuri gali pateikti rezultatus per 45 minutes. Vienintelis trūkumas – tokia įranga nėra pajėgi apdoroti daugiau kaip 80 mėginių per dieną.

Antigenų testai

Šie nauji greitieji testai rinkoje cirkuliuoja vos kelias savaites, tačiau tikimasi, kad jie bus tokie pat paprasti ir visiems prieinami kaip nėštumo testai. Atliekant antigenų tyrimą, taip pat imamas seilių mėginys. Šiuo atveju virusas aptinkamas, taikant fluoroimuninio tyrimo (FIA) metodą. Paprastai užtenka vos 15 minučių, kad būtų nustatyta, ar pacientas yra užsikrėtęs ir užkrato nešiotojas.

Tačiau antigenų testai nėra tokie tikslūs kaip išsamus PGR tyrimas. Pagrindiniai jų privalumai yra greitai pateikiami rezultatai ir galimybė naudoti bet kurioje vietoje. Kai kuriems tyrimams reikalingas specialus papildomas įrenginys, kuriuo atliekama analizė.

Gripo tyrimai veikia panašiu principu – jų jautrumas siekia šiek tiek daugiau nei 50 proc., o tikslumas – apie 99 proc. Tai reiškia, kad nustatomas maždaug tik kas antras viruso nešiotojas. Vienas iš 100 ištirtųjų sulaukia klaidingai teigiamo atsakymo.

Nepaisant visų šių trūkumų, vis daugiau gydytojų pasisako už platesnį antigenų testų taikymą, nes tokiu būdu tikimasi išaiškinti daugiau viruso nešiotojų.

Jie taip pat teigia, kad šių testų jautrumas padidėja tuo atveju, jei pacientai turi didesnį virusinį krūvį, t. y. tuo metu, kai jie yra labiausiai užkrečiami ir kelia didžiausią grėsmę visuomenei.

Įrodymai, kad infekcija jau persirgta

Serologiniai testai, dar vadinami imunofermentiniais tyrimais (angl. enzyme-linked immunosorbent assays) (ELISA), padeda nustatyti antikūnus, kuriuos, kovodama su virusu, pagamino juo užsikrėtusio asmens imuninė sistema. Tai reiškia, kad organizme jau pasireiškė imuninė reakcija į užsikrėtimą tam tikru virusu. Atliekant ELISA testą, imamas nedidelis kraujo mėginys, kuris vėliau tiriamas laboratorijoje.

Gamintojai šiuo metu siūlo ir greitųjų šiuo principu grįstų testų, tačiau juos vis tiek turi atlikti gydytojas. Reikia vos kelių kraujo lašelių, panašiai kaip atliekant diabeto tyrimus. Jie užlašinami ant tyrimo kasetės ir užpilama šiek tiek buferinio tirpalo.

Jei kraujyje yra SARS-CoV-2 būdingų lgM ir lgG imunoglobulinų, mėginys pakeičia spalvą. Teigiamas rezultatas gali reikšti, kad asmuo jau yra persirgęs koronaviruso infekcija ir šiuo metu turi jai vienokį ar kitokį imunitetą. Tačiau rezultatai gali būti ir klaidinantys. Tikėtina, kad teigiamą atsakymą gavęs žmogus, gali būti sirgęs kita koronaviruso atmaina, pavyzdžiui, peršalimu, o ne SARS-CoV-2.

Kada tyrimas reikalingas ir kam?

PGR testai labai svarbūs, siekiant išsiaiškinti, ar pacientas ir su juo kontaktavę asmenys yra užsikrėtę ir kokia karantino forma jiems turėtų būti taikoma – ar užtenka paskirti dviejų savaičių karantiną namuose, kurio metu asmuo gali susitikti su šeimos nariais, ar jis turėtų būti visiškai izoliuotas.

ELISA testai yra svarbus įrankis epidemiologams, siekiant nustatyti, kiek žmonių persirgo besimptome infekcijos forma ir ar susiformavo vadinamasis bandos imunitetas. Tai padeda politikams orientuotis, ar verta švelninti apribojimus.

Šie testai taip pat padeda nustatyti tikrai COVID-19 persirgusių žmonių ir tų, kuriems buvo sušvirkšta kuri nors iš naujai kuriamų vakcinų, imunitetą.

Įvairios Vokietijos universitetinės ligoninės jau pradėjo plataus masto tyrimus, kurių metu, naudojant ELISA testus, tiriami atsitiktine tvarka atrinkti asmenys ir aiškinamasi, ar jie nepersirgo besimptome ligos forma. Taip bandoma daugiau sužinoti apie naujojo viruso elgseną.