Mokslas ir IT

2020.08.05 22:46

Artėja pasaulinis tvanas: mokslininkai įvertino, kokia bus jo kaina

LRT.lt2020.08.05 22:46

Pavojingas vandens lygio pasauliniame vandenyne augimas stumia potvynius, bangas ir audras gilyn į sausumą ir šis reiškinys jau pasiekė tokį mastą, kad mokslininkai prognozuoja, jog ateinančiame amžiuje bus reguliariai užtvindomi didžiuliai žemės plotai, rašo „Science Alert“.

Naujausi tyrimai rodo, kad jei nepastatysime apsaugų ir nieko nedarysime, siekdami pažaboti visame pasaulyje išmetamų teršalų kiekį, iki 2100 m. potvyniai pakrančių teritorijose išaugs net 50 proc.

Vos 10 metrų virš jūros lygio iškilusiose pakrantėse gyvena apie 600 mln. žmonių, tad net ir tolygus vandens lygio kilimas reškia, kad netrukus ištisi miestai, gyvenamieji rajonai ir infrastruktūra atsidurs jūros gniaužtuose.

Pagal tyrimo metu analizuotą blogiausią įmanomą scenarijų, pakrančių užtvindymas gali paveikti apie 287 mln. žmonių, t. y, 4 proc. visų Žemės gyventojų.

Tiems, kas labiau linkę viską vertinti doleriais, pasakysime, kad šis scenarijus atsieis apie 14 trilijonų JAV dolerių, arba 20 proc. pasaulio BVP.

Įdomu tai, kad didžiausią dalį šių nuostolių sukels potvyniai ir audros, kurie po truputį braunasi vis giliau į sausumą ir kuriuos dar labiau sustiprina klimato kaita. Prognozuojama, kad dėl kylančio vandens lygio atsiradę nuostoliai sudarys tik 32 proc. minėtos sumos.

„Nors vidutiniškai vandens lygis kyla palyginti lėtai, nustatėme, kad kiti pavojingi reiškiniai, kaip antai potvyniai, audros ir bangos taps kur kas dažnesni ir intensyvesni, – leidiniui „The New York Times“ sakė infrastruktūros inžinierius iš Melburno universiteto Ebru Kirezci. – Į juos taip pat labai svarbu atsižvelgti.“

Mokslininkų naudotas modelis nėra tobulas, todėl straipsnio autoriai įspėja, kad jų išvados neatspindi atskirų vietovių vandens lygio kilimo prognozių, o pateikia labiau apibendrintus skaičiavimus, grįstus pakrančių tyrimų įvairiose pasaulio vietose duomenimis, kuriuos patvirtino potvynio lygio matavimo duomenys normaliomis ir ekstremaliomis sąlygomis.

Prognozuoti ateitį be galo sunku, o kai bandoma atsižvelgti į atmosferos ir vandenyno sistemas pasauliniu ir regioniniu lygiu, viskas tampa dar sudėtingiau. Tačiau būtina bandyti apskaičiuoti tokius dalykus, ypač turint omenyje gresiančią krizę, kurios, greičiausiai, neišvengsime.

Dar daug skaičiavimų reikės atlikti, pirmiausia, regioniniu lygiu, tačiau jau dabar galima išskirti keletą vietų pasaulyje, kurios dėl potvynių yra tapusios itin pažeidžiamomis.

Jungtinėse Valstijose tokie karštieji taškai būtų Šiaurės Karolina, Virdžinija ir Marilandas. Europoje – Jungtinė Karalystė, Šiaurės Prancūzija ir Šiaurės Vokietija. Azijoje – Kinija, Bangladešas, Vakarų Bengalija ir kai kurie Indijos regionai. O Žemės pusrutulio pietuose – Australijos Šiaurės Teritorija.