Mokslas ir IT

2020.08.02 20:48

„SpaceX“ įgulos kapsulė sėkmingai nusileido į Žemę, astronautai buvo išgabenti

atnaujinta 23.17
LRT TV naujienų tarnyba, BNS, LRT.lt2020.08.02 20:48

SpaceX“ pilotuojama kapsulė „Crew Dragon“, sklandžiai įskriejusi į Žemės atmosferą ir sėkmingai išsiskleidus parašiutams, sekmadienį nusileido Meksikos įlankoje.

Kapsulė iš Tarptautinės kosminės stoties parskraidino amerikiečių astronautus Bobą Behnkeną ir Dougą Hurley.

Istoriją pamatykite savo akimis: „SpaceX“ įgulos kapsulės nusileidimas į Žemę ir astronautų išlaipinimas

„Tai didžiulė garbė ir privilegija“ spėjo pasakyti astronautas D. Hurley, iki atsiradus radijo ryšio trikdžiams.

Dviejų mažesnių ir greitesnių laivų lydimas gelbėjimo laivas atplukdė daugiau nei 40 darbuotojų, įskaitant gydytojus ir slaugytojus. Siekiant užtikrinti grįžusių astronautų saugumą pandemijos metu, juos pasitinkantis personalas buvo karantinuojamas dvi savaites ir ištirtas dėl koronaviruso.

Atidarius liuką, astronautus iš karto apžiūrės gydytojas. Tikimasi, kad po medicininių apžiūrų jie galės skristi į Hiustoną ir susitikti su savo šeimomis.

Tai yra pirmasis JAV kosminio laivo nusileidimas ant vandens nuo 1975 metais įvykusios misijos „Apollo-Sojuz“.

Tai yra pirmasis JAV kosminio laivo nusileidimas ant vandens nuo 1975 metais įvykusios misijos „Apollo-Sojuz“.

Sėdę į „Space X“ kurtą „Dragon“ kapsulę jie šeštadienį sėkmingai atsišvartavo nuo kosminės stoties ir sekmadienio vakarą (Lietuvos laiku) pradėjo nusileidimą į Žemę.

Kapsulės nusileidimas įvyko vandenyse netoli Floridos krantų – parinkta vieta, kuri būtų pakankamai nutolusi nuo regione siaučiančios atogrąžų „Isaias“ audros.

Per ceremoniją stotyje B. Behnkenas sakė, kad „sunkiausia dalis buvo mus paleisti. Tačiau svarbiausia dalis – sugrąžinti mus namo“.

TKS įgulos kapitonas Chrisas Cassidy sakė, kad ši diena bus itin jaudinama. Jis pridūrė liūdintis dėl dviejų įgulos narių išvykimo, bet pabrėžė, kad Jungtinėms Valstijoms buvo labai svarbu užsitikrinti naujų astronautų transporto priemonių.

Ši misija žymi pirmąjį kartą nuo amerikiečių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ naudojimo pabaigos 2011 metais, kai pilotuojamas aparatas pakilo į orbitą iš Jungtinių Valstijų teritorijos.

Be to, tai yra pirmasis atvejis, kai astronautus į TKS nuskraidino privati bendrovė.

Tokios galimybės JAV neturėjo nuo 2011-ųjų ir devynerius metus buvo priklausoma tik nuo rusiškų „Sojuz“ misijų, vykdomų iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane.

JAV sumokėjo iš viso apie 7 mlrd. dolerių „SpaceX“ ir aerokosminių technologijų milžinei „Boeing“ pagal sutartis dėl „kosminio taksi“ paslaugų.

Tačiau „Boeing“ programa patyrė skaudų smūgį po jos sukurto erdvėlaivio nesėkmingo bandomojo nepilotuojamo skrydžio. Tuomet „SpaceX“, įkurta tik 2002 metais, tapo aiškia šios srities lydere.