Mokslas ir IT

2020.08.02 22:50

Grąžinus reikalavimą dėvėti kaukes, Lietuvos mokslininkai jau kuria virusus žudančius audinius

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.02 22:50

Per parą Lietuvoje patvirtinta 17 naujų koronaviruso infekcijos atvejų, iš jų – 4 įvežtiniai.  Net 10 užregistruotų atvejų yra besimptomiai, daugiausia susirgusiųjų nustatyta Utenos apskrityje. Antrą dieną galiojant prievolei viešajame transporte, uždarose viešose vietose dėvėti kaukes, policija už šio reikalavimo nevykdymą jau nubaudė daugiau negu dvi dešimtis žmonių.

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai ieško tinkamiausių audinių, kuriuos prisodrinus vario būtų galima gaminti virusus ir bakterijas naikinančias apsaugines kaukes. Anot specialistų, ant variu dengto paviršiaus patekusi bakterija žūsta per kelias minutes, virusas – per keturias valandas.

Laboratorijoje ruošiamas vario sulfato tirpalas. Į jį mokslininkai mirko skirtingų audinių, apsauginėms kaukėms siūti, gabalėlius.

„Varis – stebuklingas metalas, jis greta sidabro cinko pasižymi geriausiomis antibakterinėmis, antivirusinėmis savybėmis, principas tas, kad ant vario papuolęs viruso ar bakterijos dalelė žūsta“, – teigia KTU Cheminės technologijos fakulteto doc. Remigijus Ivanauskas.

Ant variu dengto paviršiaus patekusi bakterija žūsta per kelias minutes, virusui gali prireikti iki keturių valandų. Skirtingos struktūros ir sudėties lietuvos gamintojų audinius tyrinėjantys mokslininkai siekia nustatyti, kuri medžiaga geriausia įsisavina varį.

Variu prisodrintą medžiagą ketinama panaudoti vidiniams ilgalaikio naudojimo apsauginių kaukių įdėklams gaminti

„Žmogus, grįžęs iš apsipirkimo, gali tą kaukę pakabinti ir joje tikrai virusų nebus, nes varis jau savo darbą bus padaręs“, – teigia R. Ivanauskas.

Nustatyta, kad įterpus varį į audinį jo efektyvumas apsaugant nuo virusų ir bakterijų keliasdešimt kartų didesnis, nei vario tirpalo užpurškus ar užtepus teptuku. Bandančius namuose didesnei kaukių apsaugai panaudoti sodininystėje įprastą vario sulfatą mokslininkai įspėja būti atsargius.

„Su juo reikia atsargiai namuose daryti, kad tos dalelės į kvėpavimo takus nusėda tai būtinai turi būti vidinis sluoksnis prie veido specialus“, – perspėja R. Ivanauskas.

Kauno technologijos universiteto mokslininkai viliasi, kad baigus tyrimus vario prisodrintų apsauginių kaukių masinę gamybą būtų galima pradėti kitąmet. Vario daleles anot jų būtų galima panaudoti ir filtruojant patalpų orą, ar padengiant įvairius paviršius viešose didesnių susibūrimų vietose.

Žinios. Amerikiečių astronautai Dougas Hurley ir Bobas Behnkenas šiandien iš istorinės „SpaceX“ misijos grįžta namo