Mokslas ir IT

2020.07.31 21:19

Tūkstančio metų senumo viduramžių medicininė priemonė gali būti naudojama kaip antibiotikas

LRT.lt2020.07.31 21:19

Atsparumas antibiotikams – realus dalykas. Netolimoje ateityje gali kilti rimtų sunkumų, gydant daugelį infekcinių ligų, kurias iki šiol pavykdavo įveikti, nes bakterijoms pavyksta pergudrauti net ir pačius pažangiausius mūsų vaistus, rašo „CNN Health“.

Manoma, kad dėl atsparumo antibiotikams iki 2050 m. kasmet galime netekti 10 mln. žmonių, todėl mokslininkai visais įmanomai būdais ieško alternatyvų antibiotikams.

Jungtinės Karalystės tyrėjų komandai pavyko aptikti netikėtai naujas viltis sužadinusį viduramžių rankraštį.

Kaip teigiama antradienį paskelbtame moksliniame tyrime, tūkstančio metų senumo liaudies medicinos priemonė, gaminama iš svogūnų, česnakų, vyno ir tulžies druskų, pasirodo, turi antibakterinių savybių ir tinka diabeto sukeltoms pėdų ir kojų infekcijoms gydyti.

Mokslininkų teigimu, „Bald's eyesalve“ vadinama priemonė gali padėti kovoti su bioplėvelės infekcijomis – antibiotikams atspariomis ir dėl to sunkiau sunaikinamoms bakterijų grupėmis.

Paskaičiuota, kad bioplėvelės infekcijų gydymas kasmet Jungtinei Karalystei atsieina daugiau kaip 1,3 mlrd. eurų.

Pirmą kartą pastebėta, kad šis viduramžių mišinys gali padėti veiksmingai kovoti su bakterijomis dar 2015 m., tačiau neseniai žurnale „Scientific Reports“ pasirodęs mokslinis tyrimas atskleidė daugiau detalių apie tai, kaip jis veikia ir kaip jį galima būtų panaudoti praktiškai.

„Buvo atliktas tikrai išsamus ir sudėtingas darbas, stengiantis gauti daugiau informacijos ir išsiaiškinti, ar iš to būtų galima padaryti kliniškai naudingą priemonę, – sako Varviko universiteto Gyvybės mokslų mokyklos mikrobiologė ir šio tyrimo autorė Freya Harrison. – Manoma, kad jis galėtų būti sėkmingiausiai panaudotas diabeto sukeltų pėdų infekcijų gydimui. Šios infekcijos yra pačios sudėtingiausios, pačios atspariausios bioplėvelės infekcijos. Jos yra tapusios didžiule sveikatos priežiūros ir ekonomine našta, o ateityje apskritai gali būti negydomos. Yra tam tikra rizika, kad diabetinės pėdų opos taps absoliučiai atsparios gydimui antibiotikais. Taip pat yra rizika, kad žmogui gali išsivystyti sepsis... ir viskas baigsis pėdos ar kojos amputacija.“

Šiuolaikinė medicina

Antibiotikai yra šiuolaikinės medicinos pagrindas ir jei jie bus neveiksmingi, tokios medicininės procedūros kaip chirurginės operacijos ar chemoterapija gali tapti per daug pavojingos.

Mokslininkai teigia, kad yra daug skirtingų būdų, kaip būtų galima panaudoti naujus antibiotikus ir alternatyvius gydymo metodus. Jų žvilgsniai krypsta į medų ir actą, tačiau neatmetamos ir kur kas paslaptingesnės priemonės, kaip antai komodo drakonų kraujas. Taikant kitas metodikas, naudojami su antibiotikus pergudravusiomis bakterijomis kovojantys virusai.

Vienas iš svarbiausių šio tyrimo atradimų buvo tai, kad įvairių natūralių produktų derinys, o ne vienas kuris nors ingredientas užtikrina „Bald's eyesalve“ poveikį, kovojant su bioplėvelės infekcijomis.

Šiuo metu mokslininkai atlieka bandymus, siekdami išsiaiškinti, kiek šis gydymo metodas yra saugus, tačiau jau dabar galima pasakyti, kad netrukus pasirodysiančiuose preliminariuose rezultatuose teigiama, jog panašu, kad saugumas yra pakankamas. Kitas žingsnis, kurį šiek tiek uždelsė koronaviruso pandemija, bus chemiškai charakterizuoti šį derinį ir pradėti bandymus ant žmogaus odos lopinėlių.

Anot F. Harrison, tai, kad tiriamas ingredientų derinys, o ne viena sudedamoji medžiaga, gali kiek pailginti medicininės priemonės kūrimo ir jos tinkamumo vartoti patvirtinimo procesus.

„Kitais metais planuojame jau būti šiek tiek toliau pažengę su cheminiais procesais, turėti geresnį supratimą apie saugumą, o tada beliks išsiaiškinti, ar ši priemonė iš tiesų veiksminga, tačiau visi žinome, kad šie dalykai užima labai daug laiko, – aiškina F. Harrison. – Svarbu pripažinti, kad dažnai daugiausiai vilčių teikusios kovos su bakterijomis priemonės taip ir netapo vaistais. Todėl turime išlikti realistais ir dar daug darbo įdėti, kad išsiaiškintumėme, ar ji iš tiesų bus naudinga.“