Mokslas ir IT

2013.02.15 10:52

Penktadienį pro Žemę praskries asteroidas

LRT.lt2013.02.15 10:52

NASA atidžiai stebi nemažą asteroidą, kuris penktadienį praskries pro mūsų planetą. JAV kosmoso agentūros teigimu, kosminis kūnas prakeliaus itin arti. 

NASA atidžiai stebi nemažą asteroidą, kuris penktadienį praskries pro mūsų planetą. JAV kosmoso agentūros teigimu, kosminis kūnas prakeliaus itin arti.

Maždaug 45 kilometrų skersmens asteroidas, pramintas 2012 DA 14, arčiausiai Žemės bus 19.25 val. Grinvičo laiku (21.25 val. Lietuvos laiku). Tuomet jį ir mūsų planetą turėtų skirti maždaug 27 tūkst. kilometrų, teigia NASA.

„Tai gana toli nuo Žemės ir srities, kur telkiasi aplink ją žemoje orbitoje skriejantys palydovai, taip pat ir Tarptautinė kosminė stotis.

Nepaisant to, 2012 DA14 yra arčiausiai Žemės praskriesiantis tokio dydžio objektas, kurių priartėjimą pavyko numatyti iš anksto.

Kosmoso agentūra tvirtina, kad žmonės baimintis neturėtų.

„NASA didelį prioritetą teigia asteroidų sekimui ir mūsų gimtosios planetos apsaugai nuo jų“, – teigia NASA.

Asteroidas bus matomas Rytų Europoje, Australijoje ir Azijoje, teigia astronomai, o NASA pažymi, kad šis priartėjimas suteiks „unikalią galimybę tyrėjams jį studijuoti iš arti“.

NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorija Kalifornijoje planuoja pusvalandžio trukmės transliaciją, kurios metu bus rodoma animacija, atspindinti asteroido buvimo vietą.

Goldstone`o Saulės sistemos radaras, esantis Kalifornijos Mohavės dykumoje, artimiausiomis dienomis turėtų daryti asteroido nuotraukas, padėsiančias tiksliai nustatyti jo dydį ir formą.

2012 DA 14 atsitiktinai astronomai atrado praėjusį vasarį, kai jis praskriejo netoliese.

NASA skaičiuoja, kad asteroidų, tokių kaip 2012 DA 14, netoli Žemės praskrieja vidutiniškai 40 per metus, tačiau į mūsų planetą atsitrenkia tik kartą per 1,2 tūkst. metų.

Astronomai aptiko apie 9,5 tūkst. įvairaus dydžio objektų, kurie praskrieja pro Žemę, tačiau manoma, kad jie sudaro tik dešimtadalį visų, slypinčių kosmose. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt