Mokslas ir IT

2020.07.30 18:21

Mokslininkas: Lietuvą jau pasiekė antrasis koronaviruso pikas

LRT.lt2020.07.30 18:21

Ketvirtadienį Lietuvoje buvo patvirtinta 19 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, dieną prieš tai – 16. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriaus Mindaugo Stankūno, remiantis išaugusiu užsikrėtusiųjų skaičiumi, Lietuva jau pasiekė antrąjį piką.

„Tenka konstatuoti, kad Lietuvoje išgyvename COVID-19 „antrąjį piką“. Nuo protrūkio Kaune liepos 15 d. buvo užregistruoti 187 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, o sergančiųjų (aktyvių atvejų) skaičius padidėjo nuo 209 iki 330, t.y. +121. Tai ženklus padidėjimas, tačiau jis galėjo būti gerokai didesnis, jei pas mus būtų atsikartoję kitų šalių (pvz.: Australijos, Juodkalnijos, Bulgarijos) „antrųjų pikų“ scenarijai. Galime dėl to šiek tiek pasidžiaugti“, – savo feisbuko paskyroje rašo M. Stankūnas.

Anot jo, tolimesnę šio piko raidą nuspėti yra labai sunku, nes veikia daug veiksnių ir situacija gali pasikeisti bet kurią akimirką. Tačiau vargu, ar verta tikėtis, kad kreivė ims greitu metu leistis žemyn.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad plečiasi atvejų geografija, didėja neatsekamų atvejų skaičius. Be to prisideda ir įvežtiniai atvejai. Tačiau M. Stankūno nuomone, išvengti eksponentinio atvejų augimo – staigaus užsikrėtimų skaičiaus šuolio – galėtų padėti grąžinamas kaukių dėvėjimas, tai, kad dauguma atvejų susiję su žinomais židiniais. Prisideda ir intensyvus testavimas, neblogas kontaktų atsekimas, šilti orai ir žmonių praleidžiamas laikas lauke bei tautiečių sąmoningumas.

„Labiausiai tikėtina, kad artimiausiu metu mes matysime nuosaikų COVID-19 atvejų augimą. Pritaikius nesudėtingą linijinės regresijos modelį (žr. skaidrę), galime spėti, kad sekančios savaitės pabaigoje, jei išliks dabartinės tendencijos ir nebus naujų protrūkių bei būsime išlaikę „Jūros šventės“ egzaminą, mes galime turėti +/- 420 aktyvių COVID-19 atvejų. Jei mano spėjimai pasitvirtintų, sakyčiau, kad įvertinus visas aplinkybes, tai būtų neblogas rezultatas Lietuvai“, – feisbuke rašo M. Stankūnas.