Mokslas ir IT

2020.07.30 10:31

Ankstyva diabeto komplikacijų diagnostika: lietuviai sukūrė unikalų medicininį prietaisą

LRT.lt2020.07.30 10:31

Lietuviai sukūrė inovatyvų prietaisą, kuris padeda sergantiesiems diabetu savarankiškai stebėti savo pėdų būklę ir anksti identifikuoti uždegiminius procesus. Diabetu sergantiems asmenims dėl neuropatijos ir išemijos padidėja rizika atsirasti pėdų opoms, kurioms negyjant gali grėsti amputacija. Tokios komplikacijos paliečia apie 10 proc. sergančiųjų, o diabeto atvejų visame pasaulyje kasmet daugėja, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Iki šiol rinkoje nebuvo tokio pobūdžio pėdų stebėsenos prietaiso, todėl, nors juo dar nepradėta prekiauti, kūrėjai jau pasirūpino apsauga nuo plagijavimo tarptautiniu mastu.

Sukuria nuotolinį ryšį su gydytoju

Inovatyvų prietaisą „Feetsee™“, kurį žmogus galėtų savarankiškai kasdien naudoti namie ir anksti identifikuoti besiformuojančius uždegiminius procesus pėdose, sukūrė lietuviško kapitalo bendrovė „Diabetis“. Nustatęs uždegimo požymius, prietaisas apie tai informuoja pacientą ir nusiunčia šią informaciją jį prižiūrinčiam gydytojui. Tokiu būdu su gydytoju palaikomas nuotolinis kontaktas, kuris COVID-19 pandemijos metu tapo ypač svarbus.

Bendrovės generalinės direktorės Gintarės Marinės teigimu, diabetas jau tampa epidemija, tad mokslo, medicinos bei verslo atstovai nuolat ieško būdų, kaip užkirsti kelią cukrinio diabeto komplikacijoms ar palengvinti sergančiųjų kasdienybę. Vis tik tokių prietaisų, kurie padėtų stebėti ir informuoti apie besiformuojančias opas pėdose, rinkoje iki šiol nebuvo.

Tikrinti pėdas reikėtų kasdien

Kaip pastebi bendrovės vykdomoji direktorė Urtė Steikūnienė, vis dar yra ne vienerius metus cukriniu diabetu sergančių pacientų, kurie nežino, kad turėtų reguliariai tikrintis pėdas, nors net apie 70 proc. visų atliekamų kojų amputacijų yra nulemtos cukrinio diabeto komplikacijų.

Remiantis tarptautiniu susitarimu diabetinės pėdos klausimais, endokrinologai bei diabetologai teigia, jog, tinkamai prižiūrint ir tikrinantis pėdas, amputacijų skaičių galima sumažinti 45–85 proc. Todėl tikimasi, kad šis prietaisas padės suprasti pėdų tikrinimosi svarbą.

„Diabetas yra klastinga liga. Dėl neurologinių ir kraujotakos sutrikimų sergančiųjų pėdos tampa nejautrios ir blogėja atsiradusių žaizdelių gijimas. Dėl to pėdas reikėtų tikrinti kasdien ir pastebėjus paraudimą ar įtrūkimą kreiptis profesionalios pagalbos. Problema ta, kad dėl įvairių priežasčių taip neįvyksta – žmonės turi judėjimo arba regos sutrikimų, todėl jiems atidžiai apžiūrėti savo pėdas sunku. Be to, ne visada šalia yra žmogus, kuris galėtų tai atlikti. Dėl to išopėjimai neretai būna diagnozuojami tik apsilankymo pas gydytoją metu ar kai žaizdos infekuojasi. Tuomet jau gali prireikti chirurginio gydymo“, – problematiką paaiškina U. Steikūnienė.

Pasitelkė inovatyviausias technologijas

Kuriant šį prietaisą G. Marinė ir U. Steikūnienė daug konsultavosi su Lietuvos bei JAV medikais ir subūrė technologinių ekspertų komandą. Taip pat buvo pasitelktos inovatyvios technologijos, kurios spurtavo per paskutinį penkmetį.

Šiuo metu „Feetsee“ prototipas yra visiškai pritaikytas naudojimui namie. Greitu laiku bus pratęsti klinikiniai tyrimai su pacientais, o eksperimentiniai duomenys jau parodė, kad prietaisas puikiai veikia ir savo tikslumu pralenkia iki šiol naudotas technologijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt