LRT FAKTAI
Koronavirusas Belgijoje

Mokslas ir IT

2020.07.29 18:27

LRT FAKTAI. Jei nepažįstate nė vieno asmens, užsikrėtusio koronavirusu, ar bijoti neverta?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.29 18:27

Ne vienoje lietuviškoje „Facebook“ grupėje, kur diskutuojama apie koronavirusą, daug populiarumo sulaukia įrašai su klausimais, ar bent vienas žmogus galėtų pasisakyti pats užsikrėtęs koronaviruso infekcija. Taip norima pasakyti, kad jei artimųjų ar giminių rate niekas nebuvo susirgęs ar nemirė nuo COVID-19, ligos baimintis nereikėtų.

LRT FAKTAI aiškinasi, ar nedidelis sergančiųjų skaičius įrodo, kad virusas Lietuvoje nėra pavojingas.

Niekas aplink neserga?

„Ko klausi, niekas nėra susidūręs“, – tokią žinutę paskelbęs vyras stebisi, kad nežino nei sergančio, nei juolab nuo koronaviruso infekcijos mirusio žmogaus.

„Niekas aplink neserga. Į darbą grįžo visas kolektyvas, 100 žmonių per visą Lietuvą, ir niekas nesusirgo. Niekas iš pažįstamų nesirgo“, – tokios abejonės dėl viruso rimtumo internautams kelia klausimų tiek dėl apsaugos priemonių, tiek dėl karantino ar saviizoliacijos būtinumo, tiek dėl kai kurių vyriausybės sprendimų. Tokios abejonės netgi virsta sąmokslo teorijomis: esą virusas ar susirgimai nuo jo net neegzistuoja – tai tik politikų pramanas.

„Aš dariau apklausą, apklausiau apie 700 žmonių – nei jų artimųjų, nei jų pažįstamų rate nėra nė vieno atvejo“, – rašo „Facebook“ grupės „Nukentėjusiems dėl sveikatos karantino metu“ narė.

Tikimybė – 1 iš 1 400

Iki liepos 29 dienos Lietuvoje koronaviruso infekcija buvo užsikrėtę 2 043 žmonės, užfiksuota 80 mirties atvejų.

Tai reiškia, kad 1 susirgimo atvejis tenka beveik kas 1400-ajam Lietuvos gyventojui, vienas mirties atvejis – maždaug Marijampolės dydžio miestui. Būtent tokia tikimybė artimųjų ir pažįstamų rate susidurti su koronavirusu.

Taigi, net jei minėta socialinių tinklų vartotoja iš tikrųjų apklausė 700 žmonių, gali būti, kad toks tyrimas teoriškai būtų netikslus.

Tačiau Vilniaus universiteto matematikos profesorius Alfredas Račkauskas, atliekantis koronaviruso plitimo prognozes, teigia, kad tokią tikimybę skaičiuoti nebūtų labai tikslu, nes visuomenė nėra vienalytė.

„Štai vienas net savo kaimynų nepažįsta, o kitas – visus miestelio gyventojus, vieni turi labai nedidelį artimųjų ratą, kokius du pusbrolius, kiti – labai platų“, – sako jis.

Virusas plinta židiniuose

Profesorius taip pat atkreipia dėmesį, kad virusas pandemijos metu plinta ne tolygiai, o atskirose vietovėse, lokalizuotai.

„Tai stebime visose be išimties šalyse. Yra vietovių, kurias koronavirusas aplenkė, ir yra tokių, kur užsikrėtusiųjų koncentracija labai didelė“, – sako jis.

Nuomonę, kad koronavirusas yra toli nuo mūsų, nes nepažįstame juo užsikrėtusiųjų, jis pavadino psichologine problema. Profesorius pabrėžė ir tai, kad, jo manymu, kol kas neturima daug duomenų apie užsikrėtusiųjų artimųjų ratą. „Ko gero, didžiausia problema yra ta, kad paties viruso dar gerai nepažįstame. Kuo daugiau apie jį sužinosime, tuo mažiau kils panašių klausimų. Dabar juk niekas tiek daug nekalba apie AIDS, nes visi [jau] žino, kam jis pavojingas, kaip plinta ir t. t., ar kitas ligas“, – sakė A. Račkauskas.

Manipuliacija

Nėra teisinga manyti, kad koronavirusas nėra pavojingas, jei nesame su juo susidūrę artimoje aplinkoje. Naujausia statistika rodo, kad koronaviruso infekcija kada nors yra užsikrėtęs kas 1400-asis Lietuvos gyventojas, mirties atvejai dar retesni. Vilniaus universiteto profesorius A. Račkauskas sako, kad gyventojų kontaktų tinklai skiriasi, o pandemijai būdinga plisti lokalizuotai.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra