LRT FAKTAI
Koronavirusas. Veido kaukės

Mokslas ir IT

2020.07.28 11:30

LRT FAKTAI. Kaukes ragina mesti į šalį, nes su jomis kvėpuojame anglies dvideginiu: kaip yra iš tikrųjų?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.28 11:30

Šalyje daugėjant koronaviruso atvejų, jau rytoj laukiama sprendimo, ar grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą viešosiose erdvėse. Tačiau socialiniuose tinkluose plinta nepatenkintų žmonių žinutės – esą kaukės ne tik nepatogios, bet ir kenkia sveikatai, nes kvėpuojama jau iškvėptu oru, tai yra anglies dvideginiu. LRT FAKTAI klausia specialistų, kodėl kaukės kelia diskomfortą ir ar tiesa, kad nešiojant jas, smegenys patiria deguonies stygių.

LRT FAKTAI klausia specialistų, kodėl kaukės kelia diskomfortą ir ar tiesa tai, kad nešiojant jas, smegenys patiria deguonies stygių.

Padarė eksperimentą su mažamečiu sūnumi

Vaizdo įraše anglų kalba vyras atlieka eksperimentą – matuoja anglies dvideginio lygį, pridėjęs vamzdelį prie vaiko burnos, uždengtos kauke. Vaizdas šokiruoja, sako vyras – CO2 kiekis toks didelis, kad aparatas jo net nebefiksuoja, seniai pasiekta riba, kai šių dujų perteklius ore esą sukelia sveikatos sutrikimų, tokių kaip pykinimas, galvos svaigimas ar dar blogiau – deguonies trūkumas. Vaikams kaukes nešioti esą toksiška, sakoma vaizdo įraše.

Žinios. Plintant informacijai, kad kaukės pavojingos – ekspertų išvados: tinkamai nešiojamos nekenkia

Eksperimentas, darytas JAV, Teksase, paplito visame pasaulyje, Lietuvoje juo pasidalinta „Facebooko“ „Skiepų žala“ grupėje. Čia piktinamasi tuo, kad dėl koronaviruso pandemijos reikia dėvėti kaukes, internautai raginami nepaisyti taisyklių.

Gydytojai: tai manipuliacija, kuria siekiama šokiruoti

LRT FAKTŲ kalbinami gydytojai sutinka, kad kaukių dėvėjimas gali sukelti nepatogumų, tačiau vienbalsiai sutinka, kad nei deguonies pritrūkti, nei širdies darbas sutrikti neturėtų, o internete platinamas eksperimentas esą nėra korektiškas, tai yra nematuoja to, ką skelbia.

Gydytoja pulmonologė Vaiva Kumpauskaitė atkreipia dėmesį, kad vaizdo įraše matomas prietaisas naudojamas matuoti patalpų oro sudėtį, ir visai netinka nustatyti žmogaus sveikatos būklę.

„Tie eksperimentai, kur yra tiriama arba deguonies koncentracija, arba anglies dvideginio koncentracija, yra netinkami, todėl kad tie prietaisai, kurie naudojami, yra skirti ne tam, matuoti dujų koncentracijas patalpose, o ne iškvėptame ore. Dėl to jų vertinti negalima, nes jie tikrai nerodo taisyklingų skaičių“, – sako gydytoja pulmonologė.

Tuo tarpu Vilniaus universiteto Santaros klinikų gydytojas hematologas, Įrodymais grįstos medicinos grupės narys Valdas Pečeliūnas sako, kad fiziologinių parametrų tyrimai nerodo, kad kaukės nešiojimas sukeltų neigiamų efektų.

Jo teigimu, vienintelis dalykas, kurį keičia kaukės dėvėjimas, vadinamasis negyvo oro tarpas, kuris susidaro, kadangi iškvepiame ne visą įkvėptą orą, dalis jo lieka kvėpavimo takuose. Taigi, būdami su kauke, tiesiog iškvepiame mažiau oro. To poveikis, pasak V. Pečeliūno, nežymus.

„Jei norime matuoti, kaip kaukė veikia organizmą, reikia matuoti dujų koncentraciją kraujyje. Tokie moksliniai tyrimai padaryti, ir jokios įtakos kraujo dujų koncentracijai kaukių dėvėjimas neturi, mes tiesiog įkvepiame vienu įkvėpimu per minutę daugiau“, – sako gydytojas.

Beje, būtent tokį eksperimentą, matuodami deguonies kiekį kraujyje prie piršto jungiamais deguonies lygio matavimo aparatais, atliko ir kai kurie gydytojai užsienyje, siekdami įrodyti, kad kaukių nešiojimas niekaip nepablogina organizmo būklės.

Kada kaukės kelia diskomfortą?

Abiejų kalbintų gydytojų teigimu, kaukės vis dėlto gali sukelti fizinį diskomfortą – tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl su kaukėmis jaučiamės prasčiau.

„Neabejotinai dalis žmonių gali turėti alergiją kaukės sudedamosioms medžiagoms, bet tai yra labai retas dalykas“, – sako V. Pečeliūnas.

V. Kumpauskaitė teigia, kad nemalonių pojūčių sukelia drėgmė ir šiluma.

„Žmonės skundžiasi, bet tai yra natūralu, nes mes nesame įpratę kvėpuoti, kai mūsų nosis ir burna yra uždengtos, taip pat kvėpuojant po kauke oras pasidaro drėgnas ir šiltas, tai irgi sukelia nemalonų jausmą, taip pat kai būna karšta, oda prakaituoja, gali dirgint odą.

Tie nusiskundimai, aišku, normalūs, tačiau tikrai nereikia baimintis, nes oro kvėpuojant pro kaukę tikrai užtenka“, – tikina gydytoja pulmonologė. Jei sunku būti su medicinine kauke, ji pataria dėvėti medvilninę.

Tuo tarpu fizikas Jonas Klimantavičius, kartu su kitų specialistų komanda „Uvireso“ kuriantis lietuvišką virusus naikinančią kaukę, taip pat sukritikavo internete plintantį eksperimentą. Jis atkreipė dėmesį, kad kaukės yra skirtingo pralaidumo.

„Kaukės, skirtos apsaugoti nuo dulkių, jų filtravimo skylutės yra skirtos apsaugoti nuo labai smulkių dalelių, medicininės kaukės skirtos nepraleisti kur kas didesnių dalelių. <...> Atitinkamai pro jas pereina ir daugiau oro ir mums lengviau kvėpuoti“, – apie tai, kad dalis žmonių renkasi netinkamas kaukes, pasakoja J. Klimantavičius.

Verdiktas / Pseudomokslas

Kaukės gali sukelti diskomfortą, tačiau nereikėtų to painioti su žala sveikatai, fiziologiniais rodikliais ar deguonies trūkumu kraujyje, sako gydytojai. Kalbinti ekspertai taip pat griežtai sukritikavo eksperimentą, kai specialiu prietaisu matuojama anglies dvideginio koncentracija kaukės viduje – anot jų, prietaisas yra skirtas matuoti patalpų oro būklę, tuo tarpu iki šiol atlikti žmogaus fiziologijos tyrimai, taip pat ir deguonies kraujyje, nerodo, jog kaukės dėvėjimas keičia sveikatos būklę.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra