Mokslas ir IT

2020.07.11 15:03

Italijos Alpių ledynas „pasipuošė“ rožine spalva: pasirodo, tai nieko gero

LRT.lt2020.07.11 15:03

Ledynus tiriantys mokslininkai aiškinasi, kodėl Italijos Alpėse esantis Presenos ledynas, garsėjantis slidinėjimo ir kitų sporto šakų bazėmis, nusidažė rožine spalva. Tyrimai rodo, kad ledynui spalvą suteikę dumbliai gali paspartinti jo tirpsmą, rašo „Deutsche Welle“.

Pastarosiomis dienomis socialinėje žiniasklaidoje plinta įspūdingos nuotraukos ir vaizdo įrašai – žmonės žavisi Italijos Alpėse pastebėtu rožiniu ledu.

Spalvotas ledas, dar vadinamas arbūziniu sniegu, pastebėtas Italijos šiauriniame Trentino regione plytinčiame Presenos ledyne – populiariame žiemos sporto rajone, jau anksčiau pajutusiame klimato kaitos poveikį. Nuo šio amžiaus pradžios regione esantys ledynai atsitraukė bent 15 proc., todėl šiuo metu mokslininkai bando išsiaiškinti, ar toks natūralus reiškinys kaip dumblių išplitimas gali dar labiau paspartinti ledyno tirpsmą.

Dumbliai: prastos žinios tirpstančiam ledynui

Žiemos metu Alpėse tarpstantys dumbliai snaudžia, o plisti ledu ima tik pavasarį ir vasarą, kai susidaro tam palankios sąlygos: daugiau šviesos ir maistingųjų medžiagų, pakankamai tirpsmo vandens, o temperatūra kiek aukštesnė už nulį.

Veikiami saulės šviesos, jie nusidažo rožiniais ir raudonais atspalviais – kad apsisaugotų nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, ima gaminti daugiau rožinį atspalvį suteikiančio karotino.

Tačiau dumbliai gali suteikti ledynui ne vien braškinių ledų vaizdą. Kaip rodo neseniai atlikti Antarktidos pakrančių tyrimai, žydintys dumbliai gali nudažyti ledą ruda, violetiniai geltona ar žalia spalva. Šiuose regionuose, kur klimatas šiltesnis ir gausu dumblius savo ekskrementais patręšiančių jūros gyvūnų ir paukščių, jie itin sparčiai plinta.

Pradiniai pranešimai leido spėti, kad rožiniai dumbliai gali būti Ancylonema nordenskioeldii, pietvakarinėje Grenlandijos dalyje paplitusi rūšis. Šių metų pradžioje paskelbtame straipsnyje Italijos nacionalinės mokslo tarybos tyrėjas Biagio Di Mauro rašė apie Šveicarijoje plytinčiame Morteračo ledyne aptiktus pirmuosius dumblių pėdsakus.

„Šiltos vasaros ir sausos žiemos sudaro idealias sąlygas dumbliams daugintis. Todėl dėl klimato kaitos ateityje greičiausiai tokių reiškinių matysime dažniau“, – „Deutsche Welle“ sakė B. Di Mauro, nors pridūrė, kad tai dar reikia moksliškai įrodyti.

Anot B. Di Mauro, kol kas nėra aišku, kaip šie dumbliai iš Grenlandijos pasiekė Alpes ir ar yra išplitę kituose regionuose. Nors teigė, nebūtų labai nustebęs, jei jų pėdsakų būtų rasta ir kituose Alpių ledynuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt