Mokslas ir IT

2020.07.07 10:48

Didžiosios Britanijos biologas sako, kad atsisakyti dėvėti kaukę yra tas pats, kas vairuoti išgėrus

LRT.lt2020.07.07 10:48

Kiekvienas išeidamas iš namų turėtų dėvėti veidą dengiančią kaukę, siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, sako Didžiosios Britanijos Nacionalinės mokslo akademijos, Karališkosios draugijos prezidentas, biologas Venki Ramakrishnanas. Anot jo, pakanka įrodymų, kad jos saugo ne tik tuos, kurie dėvi kaukes, bet ir aplinkinius, rašo BBC.

Anglijos Visuomenės sveikatos agentūra anksčiau teigė, kad kaukių lauke dėvėti nereikia.

Vyriausybės mokslinėje patariamojoje grupėje SAGE (angl. Scientific Advisory Group for Emergencies) vyrauja skirtingos nuomonės kalbant apie kaukių dėvėjimą. Kai kurie tvirtina, kad kaukės, dėvimos Azijos šalyse, nesustabdo gripo viruso plitimo, be to, yra susirūpinę dėl klaidingo saugumo jausmo, kurį sukelia kaukės dėvėjimas.

Tačiau sutariama, kad kaukės gali sumažinti užsikrėtusio asmens viruso perdavimo kam nors kitam pavojų.

Prof. Ramakrishnanas teigė, kad visuomenė skeptiškai vertina kaukių devėjimo naudą, nes „žinia nebuvo pakankamai aiški“ ir gairės nebuvo nuoseklios.

Balandžio antroje pusėje tik 25 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų dėvėjo kaukes, palyginus su 83,4 proc. Italijoje ir 65,8 proc. Jungtinėse Valsitijoje bei 63,8 proc. Ispanijoje, rodo tyrimai.

Prof. Ramakrishnanas teigė, kad atsisakymas dėvėti kaukę turi būti laikomas asocialiu elgesiu, kaip ir vairavimas apsvaigus nuo alkoholio ar neprisisegus saugos diržo.

„To nepadarius rizika padidėja visiems – nuo Nacionalinės sveikatos tarnybos darbuotojų iki jūsų močiutės“, – sakė jis.