Mokslas ir IT

2020.07.07 20:54

Lietuvių kurti palydovai į kosmosą skris su „SpaceX“ misija

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.07 20:54

Lietuvių kurti palydovai į kosmosą skris su „SpaceX“ misija. Palydovai galėtų pasitarnauti miestų infrastruktūrai ar žemės ūkiui – iš jų daromų nuotraukų, pavyzdžiui, gali paaiškėti, koks bus derlius. Pirmąjį tokį palydovą „SpaceX“ išskraidins dar šiemet.

Lietuvių kompanija „NanoAvionics“ pasirašė sutartį dėl skrydžių „SpaceX“ raketomis – jos nuskraidins lietuviškus palydovus į kosmosą. Tokios inovacijos dažniausiai pasitarnauja miestų infrastuktūrai kurti. Kaip sako vienas iš palydovo kūrėjų Vytenis Buzas, iš aukščiau tiesiog viskas geriau matosi.

„Jei pakeliam palydovą su kamera, fotoaparatu ar kažkuo panašiu, galime aprėpti didesnius plotus ir palyginti, kaip dalykai kinta laikui bėgant: ar upė graužia krantą ir reikia sustiprinti pylimą, eismo srautai matosi laikui bėgant“, – tikina V. Buzas.

Lietuvių palydovai – „SpaceX“ misijoje: nuotraukos padės išsiaiškinti, koks bus derlius

Tokie palydovai taip pat pagal augalų spalvas gali matyti, kokia situacija žemės ūkyje – ar reikia laistyti, tręšti laukus.

„Galima iš duomenų prognozuoti, koks bus derlius, matosi, ar pakanka drėgmės, trąšų. Pavyzdžiui, didelis rugių laukas, kurį prižiūri technika ir purškia, tai mes galime apžiūrėti ir prognozuoti, kur trūksta trąšų, kur per drėgna, kur per sausa“, – pasakoja V. Buzas.

Pirmasis lietuvių sukurtas palydovas orbitą pasiekti turėtų gruodį „SpaceX Falcon 9“ misijos metu. Palydovas nedidelis, bet kaina gali siekti ir milijoną eurų. Pigiausi palydovai kainuoja nuo 200 tūkts. eurų.

Astrofizikas Kastytis Zubovas sako, kad „SpaceX“ padarė tikrą perversmą – anksčiau vienas skrydis į kosmosą kainavo šimtus milijonų, o dabar dėl daugkartinių raketų kaina sumažėjo 10 kartų.

„Dalis misijų naudojamos palydovams iškelti, kurie vėliau naudojami, ar tai būtų žemės stebėjimas, ar kosmoso stebėjimas, ar tai būtų zondai, skrendantys į kitas planetas“, – pasakoja astrofizikas.

Pačius mokslininkus iš visų funkcijų, kurias gali atlikti palydovai, labiausiai domina tolimiausių planetų tyrinėjimai – esą jie suteikia šansų atrasti kitą planetą, kurioje galima gyvybė.

„Tarkime, vis daugiau ir geriau tyrinėjamos planetos už saulės sistemos ribų. Artimiausiu metu jau dabar įmanoma kai kurių planetų atmosferas tyrinėti ir tai vis gerės, kol galėsime ir į žemę panašios planetos atmosferą tyrinėti“, – teigia Kastytis Zubovas.

„SpaceX“ erdvėlaivis savo skrydį pradėjo gegužės pabaigoje. Kompanija palydovus naudoja ir kuriant pasaulinį interneto ryšio tinklą „Starlink“. Dabar „Starlink“ orbitinį spiečių sudaro daugiau nei 500 palydovų, tad „SpaceX“ yra stambiausia palydovų operatorė pasaulyje.