Mokslas ir IT

2020.07.03 20:32

Panevėžietė gydytoja davė patarimų, kaip saugotis šiemet siaučiančių erkių ir atpažinti jų sukeliamą encefalitą

galima užsikrėsti ir geriant sergančių ožkų nevirintą pieną
LRT.lt2020.07.03 20:32

Karantinas dėl COVID -19 ir su šiuo virusu susiję nuolatiniai aiškinimai apie kvėpavimo takų apsaugą ir rankų higieną davė labai gerų rezultatų. Tikrai sumažėjo gripu ir žarnyno ligomis sergančių pacientų, aiškino Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos Infekcinių ligų suaugusiųjų skyriaus vedėja Violeta Dambrauskienė.

„Tačiau erkėms karantino nebuvo ir jos niekada „nesilaiko socialinio atstumo“. Labai šilta praėjusi žiema buvo palanki joms daugintis. Beveik visą žiemą buvo fiksuojami erkių įsisiurbimai. Pavasarį ir vasaros pradžioje jų ypač pagausėjo. Karantino metu daug daugiau žmonių buvo gamtoje, sodybose, tvarkė aplinką“, – aiškino medikė.

LRT.lt primena, kad Respublikinėje Panevėžio ligoninėje šią savaitę mirė erkiniu encefalitu sirgęs vyras. Jis į ligoninę pateko itin sunkios būklės. Šis vyras – pirmoji erkių auka šiemet.

„Būtina stengtis išvengti visų erkių platinamų ligų, tačiau ypatingą dėmesį reikia atkreipti į erkinį encefalitą, kurio šiais metais pasitaikė jau 15 atvejų, o kasmet būna ir mirties atvejų, kurių priežastis – būtent ši liga.

Taip pat skaitykite

Erkinį encefalitą sukelia virusai. Būtina žinoti, kad šia liga galima užsikrėsti ir geriant sergančių ožkų nevirintą pieną. Tokį atvejį šiais metais taip pat jau turėjome. Dažniausiai tai – šeimyniniai atvejai, kuomet suserga keli šeimos nariai“, – apibūdino V. Dambrauskienė.

Ji įspėjo, kad virusai pažeidžia smegenų dangalus, smegenų audinius ir periferinius nervus. Ligos sunkumas dažnai priklauso ir jau nuo buvusių pakitimų smegenyse, paryškina buvusius pokyčius.

Ligai būdinga aukšta temperatūra, didesnė nei 38 laipsniai. Dažniausiai būna dvi karščiavimo bangos, su kelių dienų pertrauka. Pirmai bangai būdingi gripo požymiai: skauda galvą, raumenis. Antros karščiavimo bangos metu galvos skausmas ryškėja, kyla pykinimas, vėmimas, rankų ir kojų drebulys, sunku vaikščioti. Vėliau liga gali komplikuotis paralyžiais, sąmonės sutrikimais.

„Antivirusinio gydymo nėra, galime tik kovoti su smegenų patinimu, intoksikacija. Kartais padėti erkiniu encefalitu susirgusiam pacientui gali būti labai sunku“, – sakė gydytoja ir pabrėžė, kad nuo šios ligos gelbsti tik skiepai.

Gydytoja V. Dambrauskienė primena, kad erkės maitinasi krauju ir per savo gyvenimą nuo nimfos, lervos ir suaugusio vabzdžio gali pakeisti net kelis šeimininkus.

„Taip nuo vieno kitam perneša virusus, bakterijas, kitus parazitus. Jos perneša Laimo ligos, erkinio encefalito, babeziozės, erlichiozės sukėlėjus. Pernešamomis ligomis serga ir gyvūnai ir žmonės. Graužikai, paukščiai, stirnos ir kiti gyvūnai jas išnešioja labai plačiai.

Erkės atnešamos ir į miestus, parkus. Taigi, pramogaudami ar ilsėdamiesi parkuose, vedžiodami šunis galime parsinešti ir erkių. Todėl šunims reikėtų užsegti specialius dirželius, papurkšti repelentais, o grįžus iš lauko gerai apžiūrėti. Gyvūnai taip pat gali susirgti ir žūti nuo erkių pernešamų ligų“, – įspėjo gydytoja.

Taip pat skaitykite

Kaip skelbia Respublikinė Panevėžio ligoninė, einant į lauką, mišką, žvejoti, pievas reikia saugotis. Rekomenduojama rengtis šviesiais rūbais, kad matytume erkes, apsiauti aukštesnius batus. Reikėtų kas porą valandų apsižiūrėti ar nėra įsisiurbusių erkių ir kuo greičiau jas ištraukti, kad kuo trumpesnį laiką jos būtų įsisiurbusios.

„Virusai būna jų burnoje, pilveliuose. Kuo erkė būna ilgiau įsisiurbusi, tuo didesnė tikimybė, kad virusai ir bakterijos pateks į kraują ir sukels susirgimą. Erkės mėgsta minkštesnę ir drėgną odą, todėl jos dažnai įsisiurbia į kaklo, pažastų, kirkšnių, ausų odą. Apie 40 proc. pacientų, kuriems pasireiškia ligos požymiai, erkės būna nepastebėję“, – aiškino V. Dambrauskienė.

Kaip ištraukti erkę? Gydytoja priminė, kad reikėtų suimti ją kuo arčiau odos pincetu ar specialiu prietaisėliu (jų būna pirkti vaistinėse) ir staigiu sukamuoju judesiu prieš laikrodžio rodyklę ištraukti. Tą vietą patepti spiritiniu dezinfekantu ar jodo tirpalu. Negalima draskyti tos vietos, kad nepatektų infekcija. Jei liko galvutė, ji iškris pati.