Mokslas ir IT

2015.11.12 12:37

Astronomai atrado naują tolimiausią žinomą Saulės sistemos objektą

BNS 2015.11.12 12:37

Astronomai atrado mįslingą planetą nykštukę, kuri skrieja triskart toliau negu Plutonas ir šiuo metu yra laikoma toliausiai nuo Saulės sistemos centro nutolusiu objektu.

Apie nykštukinės planetos, pavadintos V774104, atradimą buvo paskelbta antradienį per Amerikos astronomijos draugijos suvažiavimą netoli JAV sostinės. Ši žinia pagrindžia prielaidą, kad Saulės sistemos pakraščiuose gali būti daugiau dar nežinomų mažųjų planetų arba stambių asteroidų.

Šiuo metu V774104 skrieja už 15,4 mlrd. km nuo Saulės.

Manoma, kad šio objekto skersmuo – 500–1000 km, tai yra, maždaug perpus mažesnis negu Plutono.

Apie šį atradimą paskelbė Vašingtone įsikūrusio Carnegie (Karnegio) mokslo instituto astronomas Scottas Sheppardas, kuris nurodė, jog mažosios planetos orbita kol kas dar nežinoma.

„Ji gali atsidurti besiformuojančioje klasėje, prie kurios priskiriami kraštiniai Saulės sistemos objektai, kurių keistos orbitos byloja apie hipotetinę klaidžiojančių planetų arba artimų žvaigždžių įtaką“, – sakoma straipsnyje, paskelbtame žurnale „Science“.

Šis atradimas buvo padarytas Japonijai priklausančiu aštuonių metrų skersmens teleskopu „Subaru“, kuris yra Havajuose veikiančioje observatorijoje.

Planeta nykštukė yra už maždaug 103 astronominių vienetų nuo Saulės. Astronominis vienetas yra atstumas tarp Žemės iš Saulės (beveik 150 mln. kilometrų).

Ankstesniu tolimiausiu Saulės sistemos objektu laikyta 2005 metais atrasta nykštukinė planeta Eridė, kurios orbitos afelis (tolimiausias taškas) yra už 97 astronominių vienetų (14,6 mln. km) nuo Saulės.

„V774104 atradimas – tai dar vienas įrodymas, kad Saulės sistema yra didesnė negu galvojome“, – sakė Cornello (Kornelio) universiteto inžinerijos ir astronomijos profesorius Josephas Burnsas.

„Mums reikia šiek tiek daugiau laiko, kad nustatytume to objekto orbitą ir tikslų dydį, bet jis turi būti didelis, jeigu pavyko jį įžiūrėti už tokio atstumo“, – pridūrė mokslininkas.