Mokslas ir IT

2020.07.06 11:34

Grėsmė amžinajam įšalui: Pietų ašigalis šyla 3 kartus greičiau nei likusi planetos dalis

LRT.lt2020.07.06 11:34

Tyrimai parodė, kad dėl šiltesnės tropinės vandenyno temperatūros pastaruosius 30 metų Pietų ašigalis šilo greičiau nei likusi planetos dalis, rašo „Science Alert“.

Temperatūra Antarktidoje labai skiriasi, priklausomai nuo sezono ir regiono, tačiau daugelį metų buvo manoma, kad Pietų polius išlieka šaltas, nepaisant didėjančios temperatūros pačiame kontinente.

Naujosios Zelandijos, Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Valstijų mokslininkai išanalizavo 60 metų meteorologijos stočių duomenis ir, pasinaudoję kompiuteriniu modeliavimu, pademonstravo, kas spartina šilimą.

Tyrėjai nustatė, kad aukštesnė vandens temperatūra vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje jau kelis dešimtmečius lemia žemesnį atmosferos slėgį Pietų Atlanto Vedelio jūroje.

Tai savo ruožtu sąlygojo šilto oro masių sklidimą virš Pietų ašigalio ir nulėmė net 1,86 °C aukštesnę jo temperatūrą, lyginant su 1989 m.

Tyrimo autorių teigimu, natūralias klimato šiltėjimo tendencijas greičiausiai paspartino žmogaus veiklos nulemtos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos, be to, galėjo likti nepastebėta anglies taršos įtaka temperatūros ties Pietų ašigaliu kilimui.

„Nors jau seniai žinoma, kad visą 20 a. temperatūra vakarinėje Antarktidos dalyje ir Antarktidos pusiasalyje kilo, Pietų ašigalis vėso, – teigia Velingtone įsikūrusio Viktorijos universiteto mokslininkas Kyle Clemas. – Buvo įtariama, kad ši Antarktidos dalis nepasiduoda klimato šiltėjimui arba jis jos neveikia. Tačiau šiuo metu taip nebemanoma.“

Duomenys rodo, kad Pietų ašigalis – atokiausia Žemės rutulio vieta – šiuo metu šyla maždaug 0,6 °C per dešimtmetį tempu, lyginant su 0,2 °C likusioje planetos dalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt