Mokslas ir IT

2020.06.30 09:54

Kinijoje mokslininkai aptiko naują gripo virusą: baiminasi, kad gali sukelti protrūkį

LRT.lt2020.06.30 09:54

Kinijoje mokslininkai aptiko naują gripo virusą, kuris galėtų sukelti pandemiją, praneša BBC. Šis virusas atsirado visai neseniai ir plinta tarp kiaulių, tačiau juo gali užsikrėsti ir žmonės.

Mokslininkai nerimauja, kad virusas gali toliau mutuoti ir imti plisti tarp žmonių bei taip sukelti dar vieną protrūkį.

Pasak jų, tai kol kas dar nėra tiesioginė problema, tačiau virusas gali užkrėsti žmones, todėl reikia atidžiai sekti situaciją. Kadangi jis yra naujas, žmonės turi nedidelį imunitetą arba jo neturi visai.

Žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ mokslininkai rašo, kad turėtų būti nedelsiant imtasi kiaulių viruso kontrolės priemonių ir atidaus kiaulių pramonės darbuotojų stebėjimo.

Pandemijos grėsmė

Paskutinė gripo pandemija buvo 2009-ųjų kiaulių gripo protrūkis, prasidėjęs Meksikoje. Šis gripas buvo mažiau mirtinas, nei iš pradžių baimintasi, daugiausia todėl, kad nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių turėjo tam tikrą imunitetą. Taip galėjo nutikti dėl kitų anksčiau buvusių gripo virusų.

Anas virusas, pavadinimu A/H1N1pdm09, dabar yra nuslopinamas kasmetinės gripo vakcinos, užtikrinančios žmonių saugumą.

Naujasis gripo virusas, aptiktas Kinijoje, yra labai panašus į 2009-ųjų kiaulių gripą, tačiau turi keletą skirtumų.

Kol kas jis dar neparodė didelės grėsmės, tačiau profesorius Kin-Chow Changas su kolegomis jį tyrinėja ir teigia, kad reikia jį stebėti.

Naująji virusą tyrėjai vadina G4 EA H1N1, jis gali augti ir daugintis žmonių kvėpavimo takuose. Mokslininkai nustatė, kad visai neseniai juo užsikrėtė žmonės, dirbantys skerdyklose ir kiaulių pramonėje Kinijoje.

Dabartinės vakcinos nuo gripo apsaugos nuo šio naujojo viruso nesukuria, tačiau jos gali būti tam pritaikytos.

Parengė Patricija Kilminavičienė